DUYURU

İspanyolca'nın Nobel'i Cervantes ödülü Meksikalı yazar Del Paso'nunİspanyol dili edebiyatının "Nobel"i olarak gösterilen "Cervantes Ödülü"nü bu yıl 80 yaşındaki Meksikalı yazar Fernando Del Paso aldı.

 

"Cervantes" ödülünü 1976 yılından bu yana veren İspanya Eğitim ve Kültür Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Del Paso'nun, "gelenekseli ve modernliği çok iyi birleştirmesinden ve roman edebiyatının gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı" juri tarafından Cervantes ödülüne layık gördüğü kaydedildi.

 

Del Paso'nun, "20. yüzyıl Meksika'sını en iyi anlatan edebiyatçılardan biri olduğu ve ‘Noticias del Imperio’ kitabında olduğu gibi tarihi gerçekler ile macerayı çok iyi harmanlamasıyla tanındığı" ifade edilen açıklamada, Meksikalı yazarın en önemli eserleri arasında Noticias del Imperio (1987), Jose Tirgo (1966) ve Paniluro de Mexico'nun (1977) olduğu belirtildi.

 

Yazarlığının dışında diplomat, akademisyen ve karikatürist olarak da tanınan Del Paso, 1991'de Meksika Ulusal Dili ve Edebiyatı, 1988'de Mazatlan Edebiyat ve 2013'te de Alfonso Reyes ödüllerini almıştı.

 

Cervantes edebiyat ödülünü kazanan 6. Meksikalı yazar olan Del Paso 125 bin avroluk para ödülünün de sahibi oldu. Ödül töreni, Miguel de Cervantes'in ölümünden bir gün sonra defnedildiği tarih olan 23 Nisan'da, Alcala de Henares Üniversitesi'nde düzenlenecek. Yazarın Türkçe’de herhangi bir eseri bulunmuyor.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön