DUYURU

TÜYAP yöneticisinden 34 yıllık yalanTüyap Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesinde kendisi ile yapılan röportajda, geçmişte, muhafazakar kesimin önemli yazarlarından Rasim Özdenören’i ve Sezai Karakoç’u TÜYAP’a ‘Onur Yazarı’ olarak davet ettiklerini, ancak Özdenören’in bu teklifi reddettiğini söyledi. Ancak, Rasim Özdenören, Kavukçuoğlu’nu yalanladı. Bu yıl edebiyat alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülü’ne ve Star Gazetesi’nce verilen Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görülen usta kalem Rasim Özdenören, yardımcısı Asım Gültekin aracılığıyla bir açıklama yaparak, 34 yıl boyunca Tüyap Kitap Fuarı yönetiminden böyle bir davet ve teklif almadığını kaydetti.

 

Söz konusu röportajda muhafazakar kesime yönelik çirkin suçlamalarda bulunan Kavukçuoğlu, ‘İslami kesimde evrensel değeri ve kültürümüze hizmeti olan çok sayıda yazar çizer yok’ diyerek ‘bu kesimin yazarlarında dedikodu ve kıskançlık var’ sözlerine yer verdi. Fuarda sağcı solcu ayırımı yapmadıklarını öne süren Kavukçuoğlu, ‘Onur yazarı teklifimiz reddedildi’ yalanına bir yalan daha ekleyerek, bu yıl fuara alınmayan mizah dergisi Hacamat’ın başvuruda geç kaldığını iddia etti. Ancak yanda okuyacağınız üzere Hacamat ile ilgili gerçek başkaydı.

 

TÜYAP usulü kara mizah!

 

 

 

Son üç yıldır müracat etmelerine karşın TÜYAP Kitap Fuarı’na alınmayan Hacamat yöneticileri, TÜYAP Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu’nun ‘Geç kaldılar’ beyanının yalan olduğunu dile getirdi. Hacamat yayın yönetmeni Faruk Günindi, Hacamat ve Cafcaf ekibi olarak TÜYAP’tan sürekli veto yediklerini ifade etti.

 

Bilindiği üzere TÜYAP bu yıl ‘mizah’ temasıyla düzenlendi ve karikatürist Tan Oral ise onur konuğu olarak fuarda ağırlandı. Ayrıca ünlü mizah yazarı Aziz Nesin adına anma etkinlikleri düzenlendi. Haftalık yayın yapan sol tandanslı üç mizah dergisi de fuardaki yerini hemen aldı. Ancak, sol jargonun dışında, mizaha farklı bir pencereden bakan Hacamat dergisine ise ‘yer kalmadı’ denilerek jet hızıyla fuarın kapıları kapandı. Ve son bir not Türkiye Dergiler Birliği Başkanı Asım Gültekin’den: “Türkiye’nin vazgeçilemez ana gövdesine bağlı kültür insanlarını azınlıkmış gibi, kültür ve yayın dünyası ile ilgisizmiş gibi gösterme çabasının beyhude bir uzantısı olan bu yaklaşımı ile TÜYAP yönetimi konumunu tartışmalı hale düşürmeye, tepki toplamaya ısrarla devam ediyor.”

 

Bedir AcarVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön