DUYURU

Alkol dayatması yapmayan sanat galerilerinin dikkatine...‘Benim alkol ikramı istemeyiş sebebim, ilahi bir emre dayanıyor ve ‘din ve vicdan hürriyeti’ diye adlandırılan başlık altında bu tercihime saygı duyulması icab eder’ diyor ressam.

 

Bunun üzerine galerinin CHP’li yöneticisi Ali Şahinler, ressama posta koyuyor: ‘Ya içki olacak ya da sergi iptal edilecek.’ Ve sözleşmesi yapılmış, tarihleri duyurulmuş, aylarca üzerinde çalışılmış  ‘İstanbul’ temalı sergi iptal ediliyor...

 

Dün gazetemizden Mehmet Hakan Kekeç’e röportaj veren Bünyamin K. ‘Türkiye’de solcu bir sanat diktatörlüğü var’ vurgusu yapıyor. Galeri sahibi Ali Bey, her ne kadar kimsenin sanatını icra etmesine mani olmak istemediklerini söylese de ‘alkol dayatması’ yaparak, bu sergiye ve sanatçısına mani oluyor.

 

Bu ne demek? Eğer benim koyduğum kurallar dahilinde kalırsan sana mani olmayız, aksi takdirde git başka bahçede oyna! İşte bu olay, ressamın ‘Solcu sanat diktatörlüğü’ dediği meseleye basit bir örnek.

 

Peki başka bahçe var mı? Var elbette. Kestirmeden söylemek gerekirse... İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi’nin ve ilçe belediyelerin onlarca sanat galerisi, sergi salonu var. Oralarda solcu sağcı ayrımı yapılmadan yüzlerce sanatçının eserleri sanatseverelerle buluştu, buluşuyor.

 

Elbet, Maraş’ın en kalendermeşrep insanlarından biri olan şair ve dergi yayıncısı (Kuyudaki Koro) ve aynı zamanda olağanüstü güzellikte suluboya tabloların sahibi Bünyamin K.’nın o güzelim ‘İstanbul’ temalı resimleri sanatseverlerle buluşacaktır.

 

Söz gelimi, İstanbul’un en sanatsever belediye başkanlarından biri olan Murat Aydın himayesindeki, Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi son derece başarılı işlere imza attı, atıyor. Bu merkezde bugüne kadar açılmış olan Ali Toy, Bedri Karayağmurlar, Münevver Üçer, Rauf Tuncer, İbrahim Zaman gibi önemli sanatçıların resim, minyatür ve fotoğraf sergilerini gördüm. Bazılarıyla yaptığım söyleşileri yayınladım. Bu sergilerde emeği olan küratör  Lütfi Şen’in, Bünyamin K.’nın ‘İstanbul’ temalı suluboya resimlerini de görmek isteyeceğini düşünüyorum.

 

STAR GAZETESİ / SANAT

Bedir Acar

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön