DUYURU

Prof. Dr. Saadettin Ökten: Bugünkü edep kapitalist edebiProf. Ökten, “Fethi Bey bir muhabbet adamıydı” diye konuştu. Ökten, o yıllarda, insanların muhabbete ihtiyacı olduğunu, Gemuhluoğlu’nun da insanların alabileceği kadar sohbetini eksik etmediğini  aktararak, şu bilgileri verdi: “Fethi abide ‘ya Settar’ ismi gizlidir. Fehmetme basireti vardı. Bu basirette bakar, baktığının arkasını da görür. Dünyanın bütününü görürdü. Eşime ‘Kızım düşersin, deme; düşmeyesin de’ derdi. Mesele anlatan biriydi. Kadim bir medeniyetin sözcüsüydü.’’

 

Bugünkü edebin Amerika’nın kapitalist edebi olduğuna işaret eden Ökten, Gemuhluoğlu’nda Osmanlı ahlakının olduğunu söyledi.   Yazar Emin Işık da Gemuhluoğlu ile anılarından bahsederek, “-Ben Türkiye’nin muhtarıyım- derdi. Edirne’den Kars’a kadar köy köy, kasaba kasaba herkesi ailesiyle sülalesine kadar tanırdı. Arşiv gibi hafızası vardı ve bunu kullanırdı” şeklinde konuştu.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön