DUYURU

Erhan Afyoncu: Kadınlar saltanatı Osmanlı’nın lehineydiTarihçi yazar Erhan Afyoncu, televizyonlarda yayımlanan ve eleştirilere neden olan tarihi dizilerin, toplumda olumlu etkilerini gözlemlediğini belirtti. M.Ü. Tarih Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Afyoncu, tarihi dizi karakterlerinin, “tarihi gerçekleri yansıtmadığı” yönündeki eleştirilere ilişkin, Türkiye’de çok yeni olan bu dizilerin alt yapısının henüz oluşmadığını aktardı. Afyoncu, tarihin dizilerden, romanlardan ve sinemadan öğrenilemeyeceğine vurgu yaparak, “Tarihi olayları anlatan diziler, tarihe heves uyandırır. Dizilerden hareketle insanlar, Kösem Sultan’la, Hürrem Sultan’la ve Kanuni’yle ilgili kitaplar okur. Bu tür diziler oynadığı zaman Tarih kitapları çok satıldı, yabancı dillere çeviriler yapıldı. Kanuni’yle ilgili kitabım Romence ve Sırpça’ya çevrildi ve biz talep etmedik, kendileri geldiler buldular” diye konuştu.

 

Dünyadaki tarihi gelişmelerin Türkiye’ye de yansıdığını kaydeden Afyoncu, “90’lı yıllardan itibaren Türkiye, dünyayla birlikte Osmanlı’yı keşfetti. Çünkü bizde uzun süreden beri gelen bir ‘reddi miras’ vardı. Bu reddi mirastan dolayı da Osmanlı tarihine karşı olumsuz bir bakış vardı. Halk olumlu bakıyordu ama belli kesimler, yazarı, çizeri çok olumsuz bakıyordu”  şeklinde konuştu.

 

Ortadoğu’da bugün yaşanan kargaşayı da değerlendiren Afyoncu “Osmanlı İmparatorluğu birinci dünya savaşının sonunda yıkıldı ama imparatorlukların yıkılması bir anda olmaz. Onun artçı sarsıntıları günümüzde de devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

 

TURHAN SULTAN İLE YARIM ASIR

 

Kösem Sultan ve Turhan Sultan’ın devleti yönetmeye kendilerinin talip olmadığını dile getiren yazar Erhan Afyoncu, çocukları ülkeyi yönetecek yaşta olmadıkları için devlet yönettikleri bilgisini verdi. Afyoncu, kadın yönetiminin Avrupa’da çok daha zor kabul edildiğinin altını çizerek, “Kadınlar Saltanatı”nın Osmanlıların lehine bir hadise olduğunu, o dönemdeki bunalımdan çıkılmasını sağladığını söyledi. Turhan Sultan’ın, devletin iplerini 50 yıl elinde tuttuğunu savunan Afyoncu, bu konudaki kitabının yakında çıkacağını kaydetti.

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön