DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: "TÜRKİYE'DEKİ ÖĞRETMEN EĞİTİMİ VE ÖNEMİ"Türk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde İstanbul’un eski milli eğitim müdürlerinden Ömer Balıbey, “Türkiye’deki Öğretmen Eğitimi ve Önemi” başlıklı bir konuşma yapacak. 

 

Ömer Balıbey Kimdir?

Adana ve Hatay’da çeşitli okullarda uzun süre öğretmen ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra 1989 yılında Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı ve be yıl süre ile Hatay İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptı. Daha sonra Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tayin edildi. İki yıl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 5 Ağustos 1996 tarihindeİstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başladı.

On altı Avrupa ülkesinden daha büyük olan bu ilin eğitimini 10 yıl gibi uzun bir süre şaibesiz olarak yürüterek İstanbul’un en uzun görev yapan il müdürü oldu. 

24 Temmuz 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğüne Genel Müdür olarak atandı. 40 yıl Milli Eğitim Bakanlığının her kademesinde görev yaptıktan sonra 3 Şubat 2015 tarihinde emekliliğine ik yıl kala siyasete atılmak için kendi isteğiyle emekli oldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü süresince İstanbul’a 40.000 civarında derslik kazandırdı. Bu dersliklerin % 60’ı Devlet katkısı ile yapılırken % 40’ı ise hayırsever iş adamları ve sivil toplum kuruluşları ile sağlanan iyi diyaloglar sonucunda gerçekleştirildi. Ayrıca 1999 Marmara depreminden sonra İstanbul’daki tüm okulları taratıp deprem analiz envanterlerini çıkarttırdı. Risk taşıyan 860 okulun Dünya Bankası’ndan sağlanan hibe ve ucuz kredilerle yeniden yıkılıp yapılması projesinin alt yapısını başlattı. Bu proje kapsamında okulların yıkılıp yenilenmeleri ve güçlendirme çalışmaları hâlen devam etmektedir. 

Okullarda her yıl yaşanan kayıt karmaşasını önlemek için oluşturduğu proje ekibi ile adrese dayalı e-kayıt sistemini ilk defa İstanbul’da başlatarak diğer illere örnek ve öncülük etti.

Eğitim alanında yurt içi ve yurt dışı birçok panel ve toplantılarına konuşmacı olarak katıldı. 

Genel Müdürlüğü süresinde, ülkemizdeki öğretmen niteliğinin artırılması için:

1-Öğretmen yeterlikleri çalışmalarını başlattı ve altı pilot ilde uyguladı, çalışma hâlen sürüyor.

2-Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi çalışmalarını başlattı. 

3-KPSS sınavlarında öğretmen adaylarının kendi alanlarından sorulacak sorularla da değerlendirilmesini gündeme getirip Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSS ile işbirliği yaparak 2013 yılından itibaren bu uygulamanın 16 temel alanda başlamasına büyük katkı sağladı.

Eserleri: Nitelikli Öğretmen, İş Bankası yayınları arasında 2007 yılında çıktı. Emirce (Küçük Emir) adını taşıyan tiyatro eseri, Türkiye’nin değişik illerinde sahnelendi.

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön