DUYURU

Adnan Menderes Demokrasi Müzesi 2016'da açılıyorAydın'da 2016 yılı içinde açılması planlanan Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nde merhum başbakanın anıları ve siyasi mücadelesi yaşatılacak.

 

Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, taşınan Aydın Arkeoloji Müzesi'nin eski binasında kurulacak "Adnan Menderes Demokrasi Müzesi" 4 bölümden oluşacak.

 

Müzede, Menderes'in yaşamıyla ilgili belge, fotoğraf ve eşyalar; "ailesi ve siyasete atılması", "1950 seçimleri ve iktidar yılları", "1960 Yassıada duruşmaları" ve "idam ve sonrası" temalı bölümlerde sergilenecek.

 

Müzeye katkı sağlayacak kurumlar belirlendi

 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Aydın Kültür ve TurizmMüdürlüğü yetkililerinin yanı sıra, Adnan Menderes, Pamukkale, Süleyman Demirel, Celal Bayar, Kırıkkale ve Siirt Üniversitelerinden akademisyenlerin katılımıylagerçekleştirilen toplantıda, müzenin kurulması aşamasında derleme çalışması yapılacak ve belge istenecek kurumlar tespit edildi.

 

Anadolu Ajansı (AA), TRT Arşiv Dairesi Başkanlığı, Başbakanlık BasınYayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Milli Kütüphane, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kütüphanesi, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2.TBMM Cumhuriyet Müzesi, Genel Kurmay Başkanlığı, Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Daire Başkanlığı Arşivi ile Celal Bayar Müzesinden dokuman istenecek.

 

Vatandaşlardan katkı bekleniyor

 

Teşhir ve tanzim projesi 25 Aralık'ta Kültür ve Turizm Bakanlığınateslim edilecek müzeye halktan da katkı istendi.Ellerinde Menderes ile ilgili belge, bilgi, fotoğraf veya eşya bulunanvatandaşlara, bunları Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğünde oluşturulan birime teslim etmeleri çağrısında bulundu. 

 

AA

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön