DUYURU

Sıradışı martı kanatlandıModern insanın arayışlarını ve bunalımlarını ele alan Sıradışı Martı oyununun prömiyeri, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Hale Canat Cürgül’ün yazdığı, Fatih Mehmet Koç’un yönettiği, Birol Cürgül, Erol Karaduman, Fatih Mehmet Koç, Fatih Bulut ve Mert Yıldırım’ın rol aldığı Sıradışı Martı, Yakaza Tiyatrosu tarafından sahneye konuldu. Deniz kıyısındaki bir balıkçı kulübesinde gelişen olaylarda, aşkı, vedayı, hüznü, ihaneti, hasreti, varlığı ve yok olmuşluğu en yüksek perdeden ve sessiz çığlıklarla izleyiciye sunan hikaye, geleneksel tiyatronun kodlarından da besleniyor.

 

KONU EVRENSEL

 

“Oyunu, Batı’nın bizden alıp bize satmaya kalktığı epik tiyatro sanatının içindeki ekşimiş çiğ makarna tadından sıkıldığım için yazdım” diyen Hale Canat Cürgül, Sıradışı Martı’yı yazarken mesaj kaygısı taşımadığını ifade etti. Cürgül, “Oyun sanatsal olsun ama içinde yine biz olabilelim istedim.” şeklinde konuştu.

 

Sıradışı Martı’nın yönetmeni Fatih Mehmet Koç da, oyunun ilk yönetmenlik tecrübesi olduğuna dikkati çekerek, “Bir nevi kendimi sınamak için oyunu yönetmeyi kabul ettim. Bizim basit, sıradan, eğlencelik, komedi gibi oyunlar üretmek gibi bir kaygımız yok, hayatın içinden bir şeyler veren bir oyun olduğu için yönetmek istedim” dedi. Yönetmen Koç, oyunun evrensel bir konusu  olduğuna vurgu yaparak, “Benim bu oyunda önemli bir iddiam var. Yıllarca rahmetli Hasan NailCanat ile oynarken muhafazakar kesimin yaptığı tiyatroya karşı bir ön yargı vardı. Biz bunu kırabilir miyiz diye düşündüm. Oyunculuğumuzla, dekorumuzla, sahnelememizle çıtayı biraz yukarı kaldırabilir miyiz, seyredenlere gerçek bir tiyatro oyunu seyrettirebilir miyiz kaygısıyla hareket ettik.” dedi.

 

Hasan Nail Canat’a saygıyla

 

Yakaza Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Birol Cürgül ustası ve hocası Hasan Nail Canat’ın vefat ettiği günden itibaren tiyatroyu daha ileri noktalara ulaştırmak üzere bir gayret içerisine girdiklerini söyledi.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön