DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Mehmet Dağıstanlı: "UNUTULAN KAHRAMAN KARA FATMA"Türk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde yazar ve sanatçı Mehmet Dağıstanlı, “Unutulan Kahraman Kara Fatma” başlıklı bir konuşma yapacak. 

 

Mehmet Dağıstanlı Kimdir?

 

Yazar, tiyatro oyuncusu, yönetmen ve ressam Mehmet Dağıstanlı, 1953 yılında Erzurum’da doğdu. İlkokulu Mahallebaşı semtinde, şu anda yıkılan tarihi bina olan, korunması gereken, Gazi İlkokulu’nda, ortaokulu Gazi Ahmet Muhtar Paşa Ortaokulu’nda, liseyi Erzurum Lisesi’nde Öğretmen okulunu da Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsünde bitirdi. Daha sonra İstanbul Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Bir ara ilkokul öğretmenliği yaptım. Edebiyat öğretmenliğine Diyarbakır-Ergani’de başladı, Erzurum ve İstanbul’da devam edip yöneticilikten emekli oldu.

Tiyatro oyunculuğu ve yönetmenlik yaptı. Erzurum’da çok önemli oyunlarda oynadı. Bu oyunlar arasında Dördüncü Murat, Hürrem Sultan, Ayakta Durmak İstiyorum, Hastalık Hastası, Cimri, Deli Emine, Yunus Emre gibi oyunlar bulunuyor. Bu arada rahmetli resim öğretmeni Fuat İğdebeli ve Mehmet Sabır Bey’le uzun yıllar resim çalışmalarında bulundu. Profesyonelce çalışmalar yaptı. Hâlen bu resim çalışmalarını devam ettiriyor. Yayınlanan kitaplarının resimlerini kendisi çiziyor. Tiyatro dekorları yaptı. Şu anda da gerek okullarda ve gerekse sivil toplum kuruluşlarında, yayınlanan kitaplarıyla ilgili konferans ve söyleşiler yapıyor. Ayrıca zamanım yettiğince Erzurum’da, diğer birçok ilde ve İstanbul’da yayınlanan bazı dergilere de köşe yazıları hazırlıyor.

Kendisinin Ben Kara Fatma, Yanık Dere Erzurum 1915, Şiirle Yolculuk, İz Bırakan Hikâyeler, Öykü Demeti, Masalistan gibi eserleri bulunuyor.

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön