DUYURU

Babıali Sohbetleri'nde Cilt Sanatı'nın tarihten günümüze yolculuğuEdebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nce (ESKADER) düzenlenen "Babıali Sohbetleri"ne katılan cilt sanatı ustası İslam Seçen, cilt sanatının tarihten günümüze geliş sürecini ve önemini anlattı.

 

Timaş Kitapkahve'deki etkinlikte konuşan Seçen, klasik sanatlara değer verilmesi gerektiğini belirterek, cilt sanatını daha iyi anlamak maksadıyla bütün dünyayı gezdiğini ama en sağlam ve mukavemetli cilt sanatı örneklerinin Osmanlı döneminde olduğunu söyledi.

 

İslam Seçen, sanatın değerinin bilinmediğini savunarak, "Sanatta rekabet vardır kıskançlık yoktur, olmamalıdır" dedi.

 

Cilt sanat dalının teknik özelliklerine de değinen Seçen, "Sanat, oluşturmaktır. Güzele gitmektir. Güzel olandan güzel olanı bulmaktır" ifadelerini kullandı. 

 

İslam Seçen, klasik sanatlara ilginin yavaş yavaş arttığını vurgulayarak, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi'nde Klasik Sanatlar Bölümü'nün kurulacağını ve burada Cilt Sanatı dersleri verileceğini aktardı.

 

Kaynak: AA

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön