DUYURU

Portakal’ın Altın Çırak’ı Sinemamız genç ve idealist bir yönetmen daha kazandı. Emre Konuk’un ‘Çırak’ adlı filmi Altın Portakal’da ‘En İyi İlk Film’ ödülünü kucakladı. Çehovyen üslubuyla dikkat çeken film, takıntılı bir adamın tirajikomik hikayesi.

 

Takıntılarıyla hayatı kendine zehir eden bir terzi çırağının karanlık hikâyesini Çehovyen bir üslûpla ele alan Çırak, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden “En İyi İlk Film” ödülüyle döndü. Filmin yönetmeni Emre Konuk, henüz 26’sında genç bir yönetmen. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon mezunu. Ödüllü kısa filmleri var. ‘Çırak’ ise ilk uzun metraj filmi. Kültür Bakanlığı ve TRT’nin maddi desteğiyle çekilen Çırak’ın oyuncularından Çiğdem Selışık ise “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” seçildi. Selışık’ın ABD’de devasa bir kariyeri var aslında. Yaklaşık 35 yıldır Amerikan üniversitelerinde ve tiyatro sahnelerinde hocalık, yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. Türkiye’den çok Amerikalı sanat çevrelerinin tanıdığı bir isim. Genç yönetmen Emre Konuk, Çiğdem Hanım’ı bir sergide yer alan fotoğrafta görmüş ilkin. Ardından ekip arkadaşlarıyla birlikte o fotoğrafın peşine düşüp, müstakbel oyuncusunun izini sürmüş. Sonunda, ABD’de geçen uzun yılların ardından İzmir’e yerleşen Çiğdem Selışık’a ulaştıktan sonra onu ikna etmek kalmış geriye. İkna etmek diyorum, çünkü Çiğdem Hanım, bırakın filmde oynamayı, senaryo okumayı bile reddediyormuş. Peki nasıl oldu da 26 yaşında genç bir yönetmene ‘Evet’ dedi? Cevabı kendisinden dinleyelim: ‘Senaryoda Balkan ülkelerine has bir hümor ve hüzün buldum. İkisinin aynı metinde ustalıkla eritilmesi hoşuma gitti. Bir de hocalığımdan kaynaklanan bir şey var: Gençlere çok inanıyorum ve elimden geldiğince katkı sağlamaya çalışıyorum.’

 

 

 

Slogan yok insan var

 

Gelelim Emre Konuk’un hikayesine... Erzurumlu lakin İstanbul’da doğup büyümüş. Sinema merakı lise yıllarına uzanıyor. Yazdığı bir kompozisyon, öğretmeni tarafından ‘Çehovyen’ olarak nitelenince, ünlü Rus yazar Anton Çehov’un öykülerini su gibi içmiş. Ama ondan önce Ömer Seyfettinler gözdesidir Emre’nin. Hatta ‘Ömer Seyfettin bizim Çehov’umuzdur’ diyor. Sinemacıların mutlaka edebiyatla iç içe olmalarından yana. Çünkü edebiyatın sinemacı güdülerini destekleyen bir pınar olduğuna inanıyor.

 

‘İslami hassasyetlerim var, ama amacım sloganik İslami hikayeler anlatmak değil. İnsan öyküleri üzerinden iyi hikayeler anlatmak’ diyor genç ve idealist yönetmen.

 

Sinema cesaret işi Konuk’a göre. Çırak’ın senaryosunu yazdıktan sonra onu hayata geçirebilmek için bıkmadan mücadele vermiş. Projesi Kültür Bakanlığı tarafından ilk müracatta reddilmiş. İkincisinde daha iyi sunup yapınca kabul görmüş. Genç sinemacı arkadaşlarına ‘yılmayın’ tavsiyesinde bulunuyor.

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön