DUYURU

Ne olursan ol gel lakin bana bunlarla gelme!Tüm dünyanın gıpta ile baktığı İslam alimini, düşüncelerini hayatımıza tatbik etmek yerine, bağlamından kopartarak duvar yazısına dönüştürdüğümüz sloganlarla içi boşaltılan bir popüler kültür malzemesi haline getiriyoruz.

 

Şahsen, Hz. Mevlana’yı anma ‘poz’larından bazılarına anlam vermekte zorlanıyorum. Şöyle bir şey de oldu... Bir dalgıç semazenler gibi tennure giyip, başına sikkeyi geçirdikten sonra beline de 20 kiloluk ağırlık bağlayıp sualtında ‘pozlar’ veriyor.

 

İyi niyetle yapıldığı belli ama amaçlanan ne? Balıklara mesaj vermek mi? Yok hayır, sosyal mesaj vermek... Şimdi biz bu pozdan nasıl ‘huşu’ dolu bir mesaj çıkaracağız? 

 

MEVLANA PAZARI

 

Bitmedi... Mevlana pidecisi, Mevlana şekercisi, Mevlana kasabı, Mevlana kunduracısı vs... Bunlara alışığız da, ilk kez bir led ışık firmasının tam sayfa semazen fotoğrafıyla birlikte reklam vermesine şahit olduk. Rengarenk ışıklarla donatılmış semazenin üzerindeki tennurenin eteklerine şu cümle döşenmiş: ‘Bizimle görüşmeden led almayın.’  

Bazı düğünlerde, ramazan ayında kafelerde hatta konser alanlarında semazen gösterisi yapmak biraz meselenin içini boşaltmak anlamına gelmiyor mu?

 

Oysa Hz. Mevlana adına Batı üniversitelerinde kürsüler kuruluyor, onun felsefesi, eserleri Batılı entelektüellerce enine boyuna irdeleniyor, kitaplar yazılıyor. Bizim yapmamız gereken de bu olmalıyken, popçuların vereceği konserlerin ardına Mevlevi ayinleri eklemekle işi geçiştiriyoruz.

 

Moore’dan Trump’a kapak: #Hepimiz Müslümanız

 

Amerikan sinemasının sıradışı yapımcı-yönetmenlerinden Michael Moore, önceki gün Trump Tower’in önüne gitti ve elinde ‘Hepimiz Müslümanız’ yazılı bir döviz tuttu. Polis geldi, Moore evine döndü. 

Ardından, Müslümanlara karşı nefret kusan açıkmalarıyla gündeme gelen ve 2016’daki ABD başkanlık yarışına hazırlanan Dunold Trump’a hitaben bir protesto mektubu yazdı. Daha önce New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan terörist saldırıları filme alan ve 11 Eylül olayları ile ilgili kuşkularını dile getirince ABD yönetiminin şimşeklerini üzerine çeken Moore, Trump’a yazdığı mektubu takipçileriyle paylaştı. Trump’ı söylemleri dolayısıyla eleştiren Moore, ‘Sen ve destekçilerin Amerika’nın bugünkü durumunu yansıtmıyorsunuz. Biz kızgın beyaz adamların ülkesi değiliz’ dedi ve ekledi: Seçimlere yönelik bazı istatistikler saçlarını ters döndürecek.’ Mektubu “Hepimiz Müslümanız” diyerek bitiren Moore, takipçilerinden benzer fotoğraflarını #weareallmuslims hashtag’i ile sosyal medya hesaplarından paylaşmalarını da istedi. Fazla söze ne hacet, dileyelim ki ABD’de Michael Moore gibi düşünenlerin sayısı artsın.

 

STAR WARS İSHALİ ‘EVRENİN ASKERLERİ’ 

 

Daha gösterime girmeden müthiş reklamları yapılan Star Wars filmi tüm dünya sinemalarında beyazperdeyi istila etmeye başladı. Dün de Türkiye’ye geldi. “Star Wars: Güç Uyanıyor” Yıldız Savaşları serisinin yedinci filmi... Bir film izlenir izlenmesine de... Manzara şu: Doğulusu, batılısı, sağcısı solcusu STAR WARS ishali olmuş gibi film afişleri önünden habire fotoğraf paylaşıyor. Ellerinde ışın kılıçları, üstlerinde tişörtler, maskeler... ABD’li yapımcılar milyarlarca dolar gelir hedefliyor filmden. ‘Evrenin askerleri olarak bizler de yardım edelim tabi. Hem gavur ne de güzel film yapıyor! Hadi bakalım gönüllü askerler, reklama bi katkı da bizden olsun... Böyle devam edelim, çok yakışıyor!

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön