DUYURU

Yürüyen Büyükdoğu Mustafa MiyasoğluŞair, yazar ve fikir adamı Mustafa Miyasoğlu, “Karanlığa Mum Yakan Adam” adlı bir oturumla anıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen programda Miyasoğlu’nu anlatan belgesel gösterildi.

Programa katılan İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen Mustafa Miyasoğlu’nun aramızda olmamasının kültür dünyası için büyük kayıp olduğunu belirtti. Miyasoğlu’nun, Necip Fazıl Kısakürek ekolünden yetiştiğine dikkati çeken Şen, “Üstadın tembihlerini, yönlendirmelerini en iyi anlayanlardandı. Mustafa ağabey her zaman yanındaki gençlerin, kendi yaşıtlarının ve kendinden büyüklerin yeteneklerini keşfederek, onları yönlendirirdi. Onun için saat mefhumu da yoktu, 24 saatin kendisine yetmediğini söylerdi. Günümüzde Mustafa ağabeyin eksikliği çok fazla hissediliyor çünkü bir hata gördüğünde mutlaka onu engellemek için çabalardı” dedi.

Mustafa Miyasoğlu’nun düşünce adamı, yazar ve mücadele insanı olarak portresinin çizildiği panelde Mustafa Özçelik, Ekrem Kızıltaş ve Muzaffer Doğan, büyük yazarı dikkat çeken özellikleriyle anlattılar.

 

MERKEZE İNSANI ALDI

 

Şair Mustafa Özçelik, “Edebiyatın birçok alanında eserler vermiştir fakat benim gözümde şairdir. Sanatta ve sanat eserlerinde merkeze hep insanı koyardı. Sanat eserlerini oluştururken gelenekten beslenirken, kendi zamanının da farkındaydı.” diye konuştu. Yazar Muzaffer Doğan ise Miyasoğlu’nun kelimenin tam manasıyla bir muallim olduğunu hatırlatarak “Bir şevk adamıydı. Şevk verici bir insandı. O, bir nevi yürüyen Büyük Doğu, yaşayan Necip Fazıl’dı. Miyasoğlu eserleri ve tesirleriyle Büyükdoğu teknesinin yetiştirdiği şair, fikir ve aksiyon adamlarından birisidir.” dedi.

 

Gazeteci Ekrem Kızıltaş da “Mustafa ağabeyin en önemli vasfı, hayatın içinden olması, fildişi kulesine çekilip, sadece eserlerini yazmamasıydı” şeklinde konuştu. Oturum başkanı Mehmet Miyasoğlu, ben vefalı bir insanın oğluyum diyerek, babasının millet ve ümmet sevgisine dikkat çekti.

 

Mısır’daki darbe haberiyle yıkıldı

 

Mustafa Miyasoğlu ile ilgili belgesel gösteriminde ortaya çıkan görüntüler bu büyük düşünce adamının son nefesine kadar memleket ve ümmet derdiyle yandığını ortaya koydu. Hastane odasında oğlu Mehmet’ten ülkede ve dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi almaya devam eden Miyasoğlu’nun Mısır’da darbe olduğunu haberini aldığı an o bitkin hali ile verdiği tepki salondakileri gözyaşlarına boğdu.

 

Gülcan Tezcan

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön