DUYURU

Necip Fazıl Ödülleri için büyük buluşmaNecip Fazıl Ödülleri, öncü şair, yazar, mütefekkir ve dava adamı Necip Fazıl Kısakürek’in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla ilk olarak 2014 yılında Star Gazetesi tarafından verilmeye başlandı. Edebiyat dünyamızda önemli bir boşluğu dolduran Necip Fazıl Ödülleri aynı zamanda fikir ve sanat dünyamıza özgün bir katkı sağladı. Geçen yıl şiir dalında Hüseyin Atlansoy, hikayede Güray Süngü, fikir-araştırmada Prof. Dr. Gülru Necipoğlu ve Prof. Dr. İsmail Erünsal, kültür sanat hayatımıza kazandırdıkları eserlerle ödüle layık görüldüler. Necip Fazıl Saygı Ödülü ise, Üstad’ın yol arkadaşlarından Nuri Pakdil’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı törenle takdim edilmişti.

 

İKİNCİSİ VERİLİYOR

 

Bu akşam, Haliç Kongre Merkezi’nde saat 19:00’da başlayacak olan Necip Fazıl Ödülleri 2015 töreninde ise şiirde Cevdet Karal’a, hikayede Sibel Eraslan’a, tercümede Senail Özkan’a, fikir araştırmada İlhan Kutluer’e ödülleri takdim edilecek. Türkiye’nin önde gelen deneme ve hikaye yazarı, kültür hayatımızın önemli siması Rasim Özdenören de Necip Fazıl Saygı Ödülü’nün sahibi olacak.

 

 

 

Geçen yıl ilki verilen Necip Fazıl Ödülleri, siyaset, sanat ve iş dünyasını buluşturmuş, törene Cumhurbaşkanlığı düzeyinde katılım olmuştu. Bu akşam 2’incisi verilecek olan ödüller yeni sahiplerini, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ndeki törende bulacak.

 

KİM NE ÖDÜL ALACAK?

 

Necip Fazıl Ödülleri Jüri Heyeti, yazar Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Fatih Andı, şair Osman Konuk, Prof. Dr. Turan Karataş ve Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’tan oluştu. Jüri, ödüllerle ilgili gerekçeli kararları da açıkladı.

 

FİKİR HAYATIMIZI BESLEDİ

 

- Saygı Ödülü-Rasim Özdenören: Yarım asırdır kültür ve sanat hayatımızda fikir ve edebiyat eserleriyle önemli bir yer edinmiş olan Rasim Özdenören, Mavera dergisiyle başlayan süreçle birlikte edebiyatımızda büyük katkılarda bulunmuş bir sanatkârdır. Nüfuz edici düşüncelerinin oluşturduğu fikri eserleri nesilleri beslemiş, aydınlatmış bir yazar olarak, bilhassa öykü alanında verdiği eserlerle Türk edebiyatında etkili olmuştur. Bu etkiyi bugün de devam ettiren saygın bir değer olarak Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görüldü.

 

HİKMETİN AYDINLIĞINDA BİR YAZAR

 

-  Fikir Araştırma Ödülü-İlhan Kutluer: İslam düşüncesini modern batı düşüncesiyle birlikte işleyen ve yorumlayan bir düşünce ve bilim adamı olan İlhan Kutluer, İslam’ın erken dönemlerinin düşünce ortamını, kaynaklarını; İslam’ın Klasik Çağında Felsefe Tasavvuru, Kelam Felsefesi Üzerine Araştırmalar, İlim ve Hikmet’in Aydınlığında, Yitirilmiş Hikmeti Ararken gibi araştırma-inceleme kitaplarında çalışma konusu yapmıştır. Kutluer, İlim dünyasına bu değerli katkılarıyla Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

 

MODERN ŞİİRİN TEMSİLCİSİ

 

- ŞİİR ÖDÜLÜ-Cevdet Karal: İlk kitabı Horozlu Ayna ve Ölüm’den son kitabı Cesedi Nereye Gömelim’e kadar modern Türk şiirinin nitelikli bir temsilcisi olan Cevdet Karal, şiirlerindeki farklı yönelişler ve arayışlarla dikkat çekmiş, düşünsel derinliği de içeren bir Türkçe ustalığına yükselmiştir. Karal, poetik açıdan kendi kuşağını da temsil etmektedir.

 

HİKAYENİN İNCELİKLİ YAZARI

 

- Hikâye Ödülü-Sibel Eraslan: Hikaye türünde ortaya koyduğu eserlerde, insanımızın hayatlarında göz ardı edilen incelikleri, yerli duruşu, kadın duyarlığında kolayca fark edilemeyen kırılgan dokuları etkili bir dille anlattığı ve Türkçe’nin anlatı imkanlarına yeni kapılar araladığı için Necip Fazıl Hikaye Ödülü’ne layık görüldü.

 

DOĞU-BATI DİVANI TAM METİN TÜRKÇE’DE

 

- Tercüme Ödülü-Senail Özkan: Geothe, Hammel ve Annemarie Schimmel gibi önemli şair ve yazarların eserlerini Almanca’dan çeviren Senail Özkan, özellikle Geothe’nin Türkçe’de tam tercümesi bulunmayan Doğu-Batı Divanı’nı başarılı bir şekilde dilimize kazandırdığı için Necip Fazıl Tercüme Ödülü’ne layık görüldü.

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön