DUYURU

Mesnevi ve mesel geleneğini modernleştirdiTürkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin düzenlediği “Mustafa Kutlu Özel Programı”nda Dergah dergisinin genel yayın yönetmenliğini bırakan Kutlu’nun hikayeleri ve dergiciliği konuşuldu. Kızlarağası Medresesi’nde şair Hüseyin Akın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte konuşan yazar Mevlana İdris Zengin, Türk edebiyatında dergilerin isimleriyle kaim olduğunu dile getirerek, “Diriliş deyince Sezai Karakoç, Büyük Doğu denilince Necip Fazıl, Dergah denilince de Mustafa Kutlu aklımıza gelir. Derginin genel yayın yönetmenliğini bırakması doğal, çünkü Kutlu, malum yaşlandı.” dedi. Yazar Zengin, Dergah dergisinin ilk sayısında şiirinin yayınlandığını belirterek, şu yorumda bulundu:

 

“Her ay büyük bir titizlikle yıllar boyunca aynı şeyi yapmak hiç kolay değil. Bu yüzden insanların yorulma hakkı var, bu çok normal.” dedi.

 

İsmail Kara ve Kutlu gibi Türkiye’nin iki değerli şahsiyetinin Dergah dergisinde aynı odada her gün beraber olduğunu söyleyen Zengin, derginin mektep ve sıcak bir ortam olduğunu, Türk edebiyatına yazar kazandırma görevini yerine getiren ana akımlardan biri olduğunu ifade etti.

 

KADIN YAZARLARI YÜREKLENDİRDİ

 

Yazar Cihan Aktaş, Kutlu’nun kadın yazarlara verdiği değere dikkat çekerek “Mustafa Kutlu erkek yazarlarla havadan sudan konuşabilirken, kadın yazarlarla metinleri üzerinden konuşarak, onlara daha farklı davranırdı çünkü o dönem kadın yazarların yüreklendirilmeye çok ihtiyacı vardı” diye konuştu. Aktaş, morali bozuk olduğu zamanlarda Kutlu’yla konuştuğunu  belirterek, “Onunla konuştuğunuzda sizin hayatın kuru gürültüsüne takılmadan amaca doğru yönelmenizi sağlar” diyerek, Kutlu’nun insanları hayatın inceliklerine yönelten biri olduğundan bahsetti.

 

Dergah’ta şiirleri yayımlanan şair Şaban Abak, Dergah dergisi henüz çıkmaya başlamadan önce Dergah Yayınları’nda çalıştığını aktararak, “Kutlu, Türkiye’de mesnevi ve mesel geleneğini modernleştirmiş tek yazardır. Hikayelerini müstakil hikayeler olarak da okuyabilirsiniz fakat hepsi bütün olarak okunduğunda ortaya daha büyük bir resim çıkar” tespitinde bulundu.

 

ERKSAN’LA HUZUR’UN FİLMİNİ ÇEKECEKTİ

 

Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Abdullah Uçman, Kutlu’nun edebiyatçı kişiliğinin yanında aynı zamanda bir ressam ve senarist olduğunu vurguladı ve “Son yıllarda resim yapmayı bıraktı, birçok arkadaşımızda yağlı boya tabloları vardır. Senaryoları var, bir dönem Tanpınar’ın Huzur romanını senaryo haline getirdi. Galiba Metin Erksan ile filmini yapmak istiyorlardı bütçe engelleri dolayısıyla gerçekleşemedi.” şeklinde konuştu.

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön