DUYURU

TYB’den Bahattin Karakoç’a Üstün Hizmet Ödülü Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları ödüllerini belirledi. Basın/Röportaj dalında da Star Gazetesi’ndeki dikkat çekici röportajları ile Fadime Özkan ödüle değer bulundu.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) 34 yıldır devam ettirdiği geleneği bu yıl da sürdürdü. Ülkemizde yaşanan kültür, sanat ve düşünce hayatındaki gelişmeleri değerlendirerek, “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları”nı seçen TYB, bu yıl Basın/Röportaj dalında Star Gazetesi’ndeki röportajlarından dolayı Fadime Özkan’ı ödüllendirdi. 2015 Yılının Üstün Hizmet Ödülleri ise Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar, Bahattin Karakoç ve Nuri Gürgür’e verilecek.

Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları ödüllerinin geride bırakılan yıl içinde öne çıkan kalem, sanat ve fikir erbabını tespit edip kamuoyunun ve toplumun dikkatine sunmak bakımından önemli bulunduğuna dikkat çeken TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, bu ödüller, ülkemizde kurumsallaşan sayılı ödüllerden olduğuna dikkat çekti.

“Ödüllerin, başlangıcından beri Birliğimizin prensiplerine uygun olarak, talip olanlara değil, birliğimizde oluşturulan heyetin takibi ve müzakereleri sonucunda ödüllendirilmesi yerinde görülenlere verilmesi esas kabul edilmiştir” diyen Kırlangıç, amaçlarının, edebiyata ve kitaba ilginin her geçen gün biraz daha azaldığı bir dünyada kitabı, sanatı ve tefekkürü öne çıkarmak olduğunun altını çizdi.

 

İSABETLİ ÖDÜLLER

Türk şiiriin ak saçlı kartalı Bahattin Karakoç, Dolunay dergisi ve Dolunay şiir ekolüyle Türk şiirinde önemli bir akımın temsilcisi oldu. Çok sayıda şairin yetiştiği Dolunay okulu aynı adı taşyan şiir şölenleriyle Türk şiirinde kimlikli bir damarın temsilciliğini sürdürüyor. Fikir dalında ödüle değer bulunan Yeyla İpekçi ise Güzelin 1001 Yüzü adlı kitabıyla sanatta tevhidi bakışın teorik temellerini atmıştı. Dergi ödülüne hak kazanan İtibar, kültür ve edebiyat dergiciliğinde nitelikli bir çizgi tutturarak farklı kuşakları biraraya getiren yazar kadrosuyla dikkat çekiyor.

 

2015 YILI “YILIN YAZAR, FİKİR ADAMI VE SANATÇILARI ÖDÜLLERİ”

 

Hikâye: Handan Acar Yıldız, İnatçı Leke

 

Şiir: İrfan Çevik, Derkenar Şiir

 

Roman: Yasemin Karahüseyin, Zan

 

Deneme: Hasan Akay, Ehlidildeniz

 

Fikir: Leyla İpekçi, Güzelin 1001 Yüzü

 

Araştırma: Nuh Arslantaş, Mısır’da Türkler, Araplar ve Yahudiler

 

İnceleme: H. Harika Durgun, Ahmet Mithat Efendi ve Edebiyat

 

Edebî Tenkit: Ali K. Metin, Şiirin Adaleti

 

Hatırat: Ahmet Fırat, Torosların Ehmeti

 

Dil: Recep Alpyağıl, Rıza Tevfik, Kâmûs-ı Felsefe “Felsefe Sözlüğü” ve İsmail Fenni Ertuğrul, Lûgatçe-i Felsefe “Felsefe Terimleri Sözlüğü”

 

Gezi: Enver Arpa, Afrika Seyahatnamesi

 

Tercüme: Sevgican Toy Teysseyre, Ebedi Mutlak: Alman Romantizmi Edebiyat Kuramı,  Jean-Luc Nancy ve Philippe Lacoue Labarthe

 

Biyografi: Muammer Gül, Selahaddin Şark’ın En Sevgili Sultanı

 

Şehir Kitapları: S. Burhanettin Kapusuzoğlu, Bozoknağme (Dem Bu Demdir-Yozgat’a Güzelleme)

 

Çocuk Kitapları: Semerkand Çocuk Yayınları (Yıl boyunca yayınladıkları kitaplarıyla)

 

Basın/Fıkra: Mehmet Şeker, Yenişafak’taki yazılarıyla

 

Basın/Fikir: Mehmet Seyfettin Erol, Milli Gazete’deki yazılarıyla

 

Basın/Röportaj: Fadime Özkan, Star Gazetesi’ndeki röportajlarıyla

 

Dergi: İtibar

 

Elektronik Yayıncılık: izdiham.com

 

TV Kültür Programı: Her Kişi Niyetine, Mustafa Akar - Furkan Çalışkan, Ülke TV

 

Tiyatro: Neşe’Dert’Aşk, Şirin Aktemur Toprak

 

Radyo: Fatih Çıtlak & Nesibe Sarıhan, “Aşk ve Ahlâk” TRT Radyo 1

 

Türk Müziği: Gönül Paçacı, Yıl içindeki çalışmalarıyla

 

Sinema Çırak, Emre Konuk

 

Kamu Yayıncılık: Vakıflar Genel Müdürlüğü Yayınları

 

Özel Yayıncılık: Ankara Okulu Yayınları

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön