DUYURU

Alev Ebuzziya: Türkiye’de doğmasaydım bugünkü ben olmazdımBu yıl Türk Kültürüne Hizmet Şükran Ödülü'nü alan isimlerden biri de dünyaca ünlü seramik sanatçısı Alev Ebüzziya Siesbye. Seramik çalışmalarını Paris'teki atölyesinde sürdüren ve ödül için İstanbul'a gelen Ebüzziya ile konuştuk...

 

-  Böylesi ödüllendirme içerisinde seramik sanatının da göz önünde bulundurulması hakkında neler söylersiniz?

 

Çok sevindirici benim için. Bu kadar profesörün arasında bir seramik sanatçısına da ödül verilmesi benim için çok önemli. Hele yurt dışında yaşadığım için bu ödül benim için daha da anlamlı.

 

- Bu toprakların sanatı nasıl bir anlam ifade ediyor sizin için?

 

Anadolu sanatları benim hayatımda çok önemli bir yer tutar. Bir kere kültür hayatımın beşiği. Anadolu, Mezopotamya sanatının sadeliği, dinginliği benim için hep bir örnek olmuştur.

 

- Türkiye'deki genç kuşak seramik sanatçıları da sizin kadar farkında mı ve beslenebiliyorlar mı bu birikimden? Takip edebiliyor musunuz?

 

Mümkün olduğu kadar izliyorum. Önemli olmak daha çok önemseniyor. İyi olmak değil, isim olmak önemsendiği zaman biraz irkiliyorum doğrusu. Elimizin altında kendi dünyamızda bu kadar çok örnek varken bunu günümüze nasıl aktarabiliriz diye sorular sorulması önemli tabi. Taklitçilik değil de o yapılanları günümüze nasıl getirebiliriz diye bakmak gerekir.

 

Bu ülkede doğmasaydım dışarıda edindiğim bilgileri de edinmeseydim bugün yaptığım işleri yapamazdım. Kültürlerin karşılaşması, buluşması yeni bir şeyler üretmeye neden olabiliyor. Bu da çok önemli.

 

Türk Kültürüne Hizmet edenler ödüllendirildi

 

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından verilen “Türk Kültürüne Hizmet Şükran Ödülü” İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Prof. Haluk Dursun, Prof. Azmi Özcan, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Emine Gürsoy Naskali, Prof. Necat Birinci ve Prof. Suphi Saatçi'den oluşan seçici kurulun kararıyla, Prof. Ahmet Yaşar Ocak, Alev Ebüzziya Siesbye, Prof. Ali Akyıldız, Prof. Mehmet Genç ve Prof. Selçuk Mülayim bu yıl beşincisi verilen ödüllerin sahibi oldu. Türk kültürüne önemli katkılarda bulunmuş bilim adamlarına, sanatkârlara Türk milleti adına, teşekkür etmek amacıyla düzenlenen ödül töreninde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kültür ve Turizm Bakanı Müsteşarı Prof. Haluk Dursun, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Şerafettin Yılmaz da hazır bulundu.

 

Gülcan Tezcan

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön