DUYURU

Moğol’dan betersinizRefAhyol hükümetinin devrilmesiyle sonuçlanan 28 Şubat Postmodern darbesinin günah galerisinden biri daha ortaya çıktı. 28 Şubat’ın akademisyen aktörlerinden dönemin İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu zamanında Sultan Abdülhamid’in paha biçilmez kitaplarının talan edildiği ortaya çıktı. Olayı ‘Kültür cinayeti’ olarak tanımlayan gazeteci Murat Bardakçı konuyu Habertürk’teki köşesinde gündeme taşıdı. Böyle bir kültür katliamı ve kitap kıyımının Moğollar’ın 1258’de Bağdat’ı işgalleri sırasında bile yaşanmadığını hatırlatan Bardakçı, ‘Prof. Kemal Kılıçdaroğlu’nun rektörlüğü döneminde, Alman İmparatoru İkinci Wilhelm’in Sultan Abdülhamid’e hediye ettiği kitaplar ve daha binlerce nadir eser çöpe atılmış’ diye yazdı. Söz konusu eserler, 1909’a kadar Sultan Abdülhamid’in Yıldız Sarayı’ndaki özel kütüphanesindeyken, daha sonra, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kitaplığı’na devredilmişti.

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Atatürk Kitaplığı ise talan edilen eserlerin bazılarını piyasadan bularak geri satın aldı. Satın alının kitaplardan 4 bin kadarı Darulfünün, 500 kadarı sie Yıldız Sarayı mührünü taşıyor.

 

TALANIN BOYUTU BELLİ Mİ

 

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Atatürk kitaplığı Müdürü Ramazan Minder, piyasadan topladıkları eserler arasında Abdülhamid’in 500 civarında kitabının olduğunu söyledi. Minder, binlerce eserin ise İstanbul Üniversitesi (Darulfünun) damgalı olduğunu kaydetti.

 

Minder, 1997-2005 yılları arasında Üniversite’de yapılan operasyonlarla Seminer Kitaplıklarının kapatıldığını, buradaki eserlerin depolara kaldırılırken kimilerinin elden çıkarıldığını veya atıldığını söyledi. Bu döneme şahitlik eden hocaların ve sahafların büyük bir vandallığa ve kitap kıyımına işaret ettiğini hatırlatan Minder, eserlerin tam olarak tasnif edilip sayılması halinde, çok daha vahim bir tabloyla karşı karşıya kalınabileceğini kaydetti.

 

KURTARILAN ESERLER ATATÜRK KİTAPLIĞI’NDA

 

1997-2005 yılları arasında İstanbul Üniversitesi kütüphanelerinden talan edilen nadide eserlerin toplanabilmesi için İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın devreye girdiğini belirten İstanbul Kitaplığı Müdürü Ramazan Minder şu ana kadar 4 bin 500 civarında eseri kurtardıklarını ve alımların devam ettiğini söyledi.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön