DUYURU

'Ahıska Türkleri' belgeselinin Türkiye galası yapıldıKırgızistan Ahıska Türkleri Derneğince Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin işbirliği ile hazırlanan belgeselin Barış Manço Kültür Merkezi'ndeki galasına Bursa'da yaşayan Ahıskalılar yoğun ilgi gösterdi.

 

Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ahıskalılar'ın 1944'te 14 Kasım gecesinde hiçbir neden yokken sürgün edildiğini söyledi.

 

Ahıskalıların Orta Asya'nın steplerine savrulduklarını ifade eden Balcı, bunu yapanların insanlığın en ağır suçlarından birini işlediğini vurguladı.

 

Balcı, bunu yapanların, Müslüman Türk olmaktan başka günahı bulunmayan Ahıskalıları sürüldükleri topraklarda ortadan kaldırma amacı taşıdığını belirterek, "Ancak onların bilmedikleri bir durum vardı, sürüldükleri bu topraklarda kardeşlerimizi yine öz kardeşleri karşıladılar. Oralar da bizim vatan topraklarımızdı. Kardeşlerimiz kendi dinleriyle, dilleriyle aynısını yaşayanların sofralarına misafir oldular ve ayakta kalmak için bu kardeşlik duygusuna sarıldılar" diye konuştu.

 

Halk oyunları ekibinin geleneksel Ahıska Barı gösterisinin ardından belgesel gösterime sunuldu.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön