DUYURU

İstiklal için seferberlik hikayeleri“Nâzım Bey, veremem! Bir bu kaldı! Babası, ağabeyleri, emmileri, emmisinin uşakları gitti ve dönmedi. Ocağımızın umudu tek bu fidan kaldı. Hemi de yeni evli, dün damat oldu!”

 

Birinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından başlayan İstiklâl Savaşı sırasında bir köye cepheye gönderecek yeni yetmeler aramaya gelen bir subaya bir annenin söylediği çığlıklar bunlar.  Subay Nâzım, “Bunu ben sağ salim sana geri göndereceğim ana!” vaadiyle bıyıkları henüz terlemiş o genci annesinden koparır. Fakat korumak için onca gayret sarf etmesine rağmen vaadini tutamaz. Çünkü delikanlı şehit düşer.

 

İSİMSİZ KAHRAMANLAR

 

Bunun gibi onlarca yaşanmış hikâyeyi S. Burhanettin Kapusuzoğlu, güzelim bir edebî dille, “Toprağa Can Ekenler” üst ve “Seferberlik Hikâyeleri” alt başlığı taşıyan kitabında anlatıyor. Halk şairlerinin şiirleriyle, annelerin ve genç gelinlerin ağıtlarıyla yürekleri sızlatan ve Ötüken Neşriyat’tan çıkan bu eser, yakın tarihimizdeki yaşanmış destanlardan çok küçük, fakat çok etkili bir örnek niteliği taşıyor. Asıl önemlisi de, “Toprağa Can Ekenler”i okurken, bize bırakılan bu toprakların ocağı sönüp gitmiş nice adsız kahramanın alın teri ve kanıyla yoğrulmuş olduğunu iliklerimize kadar hissediyoruz.

 

Filmlik inanılmaz sahneler sunan bu eser, yönetmenlerimiz tarafından özenle değerlendirilirse, milletimizin dünkü acıları genç kuşaklara bir nebze olsun duyurulur. Ayrıca Alevisi ve Sünnisiyle omuz omuza mücadele vermiş atalarımızın hem ruhları şâd edilmiş, hem de millî birlik ve bütünlüğümüze çok büyük katkı sağlanmış olur.

 

Cemal Aydın

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön