DUYURU

Tanburi Cemil hazinesi geliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Türk müziğinin büyük bestekarı Tanburi Cemil Bey’in taş plak kayıtlarını ilk kez 10 CD’lik bir albümde bir araya getiriyor. Udi Bestekar Mehmet Bitmez’in İstanbul, Şam, Sivas ve Urfa’da yaptığı arşiv araştırmaları sonucunda hazırlanan “Tanburi Cemil Bey Taş Plaktan Günümüze Bir Hazine” isimli albüm, çok yakında müzikseverlerin beğenisine sunulacak. Ünlü bestekarın vefatının 100. yılı anısına hazırlanan proje ile Türk müziğinin kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.

 

35 YILLIK BİRİKİM

 

Udi Bestekar Mehmet Bitmez, 35 yıl süren araştırmaları sonucunda Tanburi Cemil Bey’in imzalı ve damgalı orjinal kayıtlarının tamamına ulaştı. Cemil Bey’in orjinal kayıtlarındaki cızırtılar ve yan sesler en hassas teknolojilerle giderilerek en az seviyeye indirildi. Böylelikle 10 CD ve 82 eserden oluşan  albüm projesi ortaya çıkmış oldu.

 

Albümde, Cemil Bey’in peşrev, saz semaileri, longa ve sirtolarının yanı sıra en güzel ve en meşhur eseri Şedd-i Arabân Saz Semaisi de yer alıyor.

 

ADINA ŞİİR YAZILDI

 

“Tanburi Cemil Bey Taş Plaktan Günümüze Bir Hazine” albümünde Mehmet Bitmez tarafından hazırlanan 70 sayfalık bir de kitapçık bulunuyor. Bu kitapçıkta, Cemil Bey’in hayatı ve Türk müziğine kazandırdığı zenginliklerle ilgili her türlü bilgiyi bulmak mümkün. Kitapçıkta ayrıca Nazım Hikmet’in ve Yahya Kemal Tanburi Cemil Bey için yazdıkları şiirler de bulunuyor.

 

Albümlerin bir ay gibi yakın bir zamanda piyasada olması bekleniyor.

 

 

 

BİN ADET LONG PLAY

 

Kültür A.Ş., çok yakında Türk müziği tutkunları ve arşivcileri için Cemil Bey’in en çok dinlenen taksim ve icralarından oluşan 14 eserlik özel listesini long play olarak basacak. Bu özel long playlar 1.000 adet ile sınırlı olacak.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön