DUYURU

Klasik şiirin zirve eserleri geliyorDünden bugüne miras kalan şiir geleneğimizde Divan’lar önemli yer tutuyor. Bu Divan’lardan biri de, klasik şiirimizin temelini atan şairlerden Necati Bey’in günümüze ulaşan tek eseri Necati Bey Divanı. Eser, Türkiye’nin önemli resmi kültür kurumlarından Atatürk Kültür Merkezi tarafından iki cilt halinde yayınlandı. Merkezin başlattığı ‘Klasik Şiirimizin Zirve Eserleri’ dizisinin ilk kitabı olarak yayınlanan Divan’ın bir cildi Türk İslam yazısıyla kaleme alınmış özgün biçiminin tıpkıbasımı, diğeri ise  divanın bugünkü alfabeye aktarılmış hali. Cildi, kağıdı ve baskısıyla son derece titiz bir çalışmanın ürünü olan eser, Ozan Yılmaz tarafından yayına hazırlanmış.

 

Klasik şiirin en büyük ustaları arasında anılan Necati Bey’in 15. Yüzyılın ortalarında (1444-1450) doğduğu tahmin ediliyor. İstanbul’un fethiyle birlikte oluşmaya başlayan İstanbul Türkçesinin ilk zarif örneklerini veren şair, bu yönüyle Baki’den Nedim’e uzanan bir çizginin de öncüsü sayılıyor. Divan edebiyatı geleneği içinde “yerli” şairlerden biri olan ve Gazelleriyle öne çıkan Necati Bey’i, Latifi şu sözlerle tanımlıyor: ‘Necati, gazel tarzında kendinden önce gelen şairlerin üslubunu, hükmü kaldırılmış kitaplar gibi ortadan kaldırmıştır.’

 

Necati’nin divanını yeni divanlar da takip edecek. Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, ‘İlk hamlede 10 büyük şairimizin divanlarını, sonra da zaman ve imkana bakarak 10 divanı daha okuyucusunun huzuruna çıkarmak istiyoruz’ diyor.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön