DUYURU

Salih Tuğ’a Saygı Gecesiİlim ve fikir hayatımızın mümtaz simâsı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Salih Tuğ için bir saygı gecesi düzenleniyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile birlikte düzenlediği gecede açış konuşmasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen yapacak. Daha sonra Dr. Emin Işık, Dr. Metin Eriş, Nihat Bozkurt ve Prof. Dr. İbrahim Kâfi Dönmez, ‘Vakıf Adam’ Salih Tuğ’un bilim, kültür ve düşünce hayatımıza katkılarını anlatacak, hâtıralarından bahsedecekler. Prof. Dr. Salih Tuğ, toplantının ardından bir teşekkür konuşması yapacak. Mehmet Nuri Yardım’ın yöneteceği panel, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 29 Ocak 2016 Cuma günü saat 19.00’da başlayacak. Herkesin iştirak edebileceği program, Akşemsettin Caddesi (İstanbul Emniyet Müdürlüğü yanı), No. 66 Fatih adresinde gerçekleşecek. İrtibat tel. 0 212 521 55 65 -66-67

 

 

 

MİLLETE HİZMETLE GEÇEN ÖMÜR

 

Prof. Dr. Salih Tuğ, 1930 yılında İstanbul Aksaray’da doğdu. Yusufpaşa Anaokulu, Aksaray İlkokulu ve Yeni Kapı Ortaokulu’ndan sonra 1948 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1954 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. “İslâm Vergi Hukuku’nun Ortaya Çıkışı” başlıklı tez çalışması ile İ.Ü. Edebiyat Fakültesi’nde doktorasını tamamladı (1963). Akademik habilitasyon sürecinde (sonrasında kitap olarak da basılan) İslâm Ülkelerinde Anayasa Hareketleri üzerinde çalıştı (1969). Profesörlük çalışması Hadis edebiyatı ile ilgili bir yazma eser olan Zuheyr’ubn Harb’ın (öl. 230 h.) Kitâb’ul-‘İlm’inin tenkitli neşri ile birlikte Türkçeye çevirisidir.

 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İslâm Araştırmaları Enstitüsü asistanlığı (1956 – 1976), İ.Ü. Edebiyat Fakültesi İslâm Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü (1976 – 1982), M.E.B. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü Müdürlüğü (1969 – 1970), Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Kurucu Dekanlığı (1982 – 1994) olmak üzere pek çok önemli görevlerde bulundu. 1970’den u yana İslâmi İlimler Araştırma Vakfı Kurucular Kurulu ve Mütevelli Heyeti üyesi, 1980 – 1982 yılları arasında Aydınlar Ocağı Başkanı, 1995’ten beri Türkiye Milli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve 2004 yılından bu yana da İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) Mütevelli Heyeti üyesidir. Bugün Türkiye’nin çeşitli Üniversitelerinde öğretim üyelikleri ve idarecilik görevlerini başarı ile yürütmekte olan, lisansüstü çalışmalarını Prof. Dr. Salih Tuğ’un danışmanlığı altında tamamlamış kırka yakın akademisyen veya Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi bulunmaktadır.

 

İslâm dîni ve kültürü konularında, özel veya resmi TV ve Radyo yayınlarında, yüze yakın konuşma, konferans, sohbet ve açık oturum etkinlikleri vardır; ayrıca elliye yakın ulusal ve uluslararası ilmi kongrelere de katılmıştır.

Lise yıllarından (1945), doktorasını yaptığı yıllara kadar (1963) olan devrede spor ile de ilgilenmiş, “aletli jimnastik”, “atletizm” ve “kayak” alanlarında girdiği yarışmalarda yirmi kadar kupa ve kırka yakın madalya ile de taltîf edilmiş bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır. Yüzlerce makalesi çeşitli dergilerde neşredilen Salih Tuğ’un, yayımlanmış eserlerinden bazıları şunlardır:

 

 İslâm vergi Hukukunun Ortaya Çıkışı, İslâm Ülkelerinde Anayasa Hareketleri : (XIX ve XX. asırlar),  Zuheyr’ubn Harb ve Kitab’ul-‘İlm. “Vefeyât” isimli detaylı makalesi de dikkat çekmiştir. Salih Tuğ’un ayrıca pek çok tercümesi vardır.

 

Aşkın Geçgel (Sanatalemi.net)VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön