DUYURU

Arapça kitap baharıTürkiye Yazarlar Birliği ( TYB) İstanbul Şubesi ve Haşimi Yayınevi işbirliği ile düzenlenen 2. Türkiye Arapça Kitap Fuarı yarın başlıyor. Fuara Suriye, Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Fas ve Kuveyt gibi farklı ülkelerden katılım gerçekleşecek.

 

KÜLTÜR KÖPRÜSÜ

 

Fuarın dünkü tanıtım toplantısında konuşan TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, Arap ülkelerinden 20 yazar, akademisyenin fuar dolayısıyla İstanbul’da olacağını söyledi. Fuarın, Arap dünyası  ile Türkiye arasındaki bağların yeniden tesis edilmesi için bir vesile, bir köprü olacağını belirten Bıyıklı, sözlerini şöyle  sürdürdü: “Sadece İstanbul’da 700 bin ila 1 milyon arasında Arap yaşıyor. Çoğu Suriye, Mısır, Yemen, Libya, Irak ve Filistinlilerden oluşuyor. Aralarında çok sayıda entellektüel ve siyasi aktivist var. İstanbul ve Türkiye’nin tamamı özgürlük isteyen ve diktatör Arap rejimlerinden kaçanlar için bir sığınak haline geldi. Arap sayısı bu kadar büyük olmasına rağmen malesef Arapça yayın yok denecek kadar az.”

 

Semerkand Medya Grup Genel Yayın Yönetmeni Ali Sözer de savaşların getirdiği yıkıma dikkat çekti. Sözer, “Biz bir şerle İslam dünyasından ve Arapçadan koptuk. Fakat şerlerden hayırlar da doğar. Biz de Arapçayla, Arap dünyası ile irtibatımızı güçlendiriyoruz. Türkiye İslam dünyası açısından büyük bir kaledir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

12 Şubat Cuma günü saat 14.00’te açılacak fuar, 21 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön