DUYURU

1915 Çanakkale Panorama geliyorGelecek kuşaklara miras bırakılacak yepyeni bir proje daha hayata geçiyor. ‘1915 Çanakkale Panorama’nın temeli 18 Mart’ta atılacak ve 10 dönümlük arazi üzerine yapılacak.

 

Çanakkale, bağrında yatan on binlerce şehidimizle bir onur, gurur, şeref ve hürriyet abidesi... Çanakkale; ‘Vatan Sevgisi’, ‘Millet Sevgisi’, ‘Bayrak Sevgisi’...

Çanakkale; bütün dünyanın imkânsız gördüğü şeyi imanla ve kanla başaranların bizlere bıraktığı bir miras ve bizlerin de gelecek kuşaklara aktarmamız gereken bir emanet...

Bu duygu ve düşüncelerle harekete geçen Sancaktepe Belediyesi; gelecek nesillerimize Çanakkale’nin ne demek olduğunu anlatmak, o ruhun öneminden bahsetmek ve onlara o ruhu aşılamak amacıyla kalıcı bir eseri Sancaktepe’de hayata geçiriyor.

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK!

Proje; 2 ana bölümden oluşuyor:

¥ Minia Çanakkale

¥ Çanakkale Müzesi

Girişinde 60 araçlık bir otoparkı bulunan Panorama Çanakkale’de; Çanakkale coğrafyasında yer alan ve dönemin simgesi olmuş yer, olay ve kişilerin birebir ölçeklendirilmiş maketleri olacak. Bu maketler sayesinde dönemin ruhuna adaptasyon sağlanacak. Alanın Çanakkale Haritası şeklinde tasarlanan orta bölümünde, Çanakkale Boğazı’nı temsil eden bir havuz, havuzun dibinde ise temsili batık ve gemiler bulunacak. 

BAŞKAN MÜJDEYİ VERDİ 

Çanakkale ruhunun, o değerlerin iyi anlaşılması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının tarihe olan sorumluluğumuz olduğunu belirten Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, “Bu devasa tarihi projemizin temellerini 18 Mart’ta atıyoruz. Açılışı ise bu yılın sonunda planlıyoruz.” diyerek, projeyi ülkemizin tüm okullarından öğrencilerin ziyaret edeceğini sözlerine ekledi. 

 

BARUT KOKUSU VE HAREKETLİ HEYKELLER SİZE SAVAŞI YAŞATACAK

 

Müzede savaşla ilgili objeler, belgeler, birebir ölçekte realistik heykeller, rölyef ve panoların sergileneceği ‘Çok Amaçlı Sergi Salonu’nun yanı sıra; savaşın tasvir edildiği 50 kişi ka-pasiteli Çok Boyutlu Panorama yer alacak. Bu özelliği ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek Panorama’da; lazer ışık oyunları, sis bombaları, yağmur efektleri, barut kokusu, hareketli heykeller gibi detaylarla izleyicilerin tamamen savaş atmosferine girmesi sağlanacak. Müzede bunların yanı sıra; savaşın gün gün anlatıldığı infografikler,  Çanakkale ile ilgili hatıra eşyaların satıldığı bir galeri, kafeterya, toplantı ve ofis odaları ile dinlenme salonu bulunacak.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANAT

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön