DUYURU

Ahmet Arvasi Ankara’da anıldıArvasi Derneği, ‘Doğumunun 84. Yılında Bütün Yönleriyle Seyyit Ahmet Arvasi’ paneli düzenledi. Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda düzenlenen panele, Maden Yüksek Mühendisi Halit Bahadır Arvasi, Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan, Dr. Kemal Tekden ve Avukat Hayati İnanç konuşmacı olarak katıldı.

 

Panelde, Maden Yüksek Mühendisi Halit Bahadır Arvasi, Seyyit Ahmet Arvasi’nin Ailesi ve Şahsiyeti üzerine, Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas tasavvufi anlayışı üzerine, Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan eserleri ve tesirleri üzerine, Dr. Kemal Tekden Seyyit Ahmet Arvasi’nin misyon ve vizyonu üzerine ve Avukat Hayati İnanç ise şiirleri üzerine birer konuşma gerçekleştirdi.

 

1970’li yıllarda, aydınların, gençlerin, yabancı ideolojilerin saldırılarına karşı korumasız kaldığı ve yeni arayışlar içerisinde olduğunu belirten Ceylan, “Seyyid Ahmet Arvasî hocam ve benzeri kimseler de gençliğin elinden tutuyor, ona yol gösteriyor, bu mübarek topraklar üzerinde ‘yeni bir inanç medeniyetinin inşası’ fikrini aşılıyorlardı” dedi. Panelde konuşan Avukat Hayati İnanç ise, Seyit Ahmet Arvasi’yi tanımanın kendisine nasip olduğunu belirterek “Kim sevilir kim sevilmez, kim iyidir kim kötüdür, güzel midir çirkin midir, onu sevmeyenlere buğz olmadıkça onu sevmek mümkün olmadığını işittik” dedi.

 

AHMET ARVASİ KİMDİR?

 

1932 yılında dünyaya geldi. Ailece Van’ın Müküs (Bahçesaray) kasabasına bağlı Arvas (Doğanyayla) köyündendir. Mühitlerinde bu köyün adına izafeten ‘Arvasiler’ olarak tanınırlar. Soyadı kanunu çıktıktan sonra köylerinin adı soyadları oldu. Babası Seyyid Abdülhakim Arvasi’dir.

 

Ahmet Fatih Erturan

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön