DUYURU

Çapsız akademisyenler 28 Şubat'ta üç maymunu oynadıSanat 3 Tiyatro’nun “28 Şubat postmodern darbe” sürecinde yaşananları konu ettiği “28” oyunu izleyiciyle buluştu. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde prömiyeri gerçekleşen oyun hakkında açıklamalarda bulunan yönetmen Sami Gülbaba, o dönem yaşanan on binlerce dram olduğunu hatırlatarak “O günlerde öne sürülen irtica, şeriat ve başörtüsü mevzularını ele aldık” dedi.

 

DİK DURDULAR

 

Oyunda, 28 Şubat sürecinde üniversitelerde başörtülü kızlara uygulanan baskıyı sahneye taşıdıklarını aktaran Gülbaba, “Başörtülü kızların kulağına ikna odalarında fısıldanan ‘Aç başını, al bursunu, başını açarsan iyi notlar alırsın, daha güzel olursun’ şeklinde fısıldanan anı ele aldık” şeklinde konuştu. ‘’Biz dik duranları sahneye taşıdık” diyen Gülbaba,tiyatro açısından konuyu fikirlerinden geri adım atmayan bir akademisyen üzerinden ele aldıklarını ifade etti.Oyunu hazırlamaya başladıklarında güvenlik güçlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde  terör örgütü PKK’ya yönelik yaptığı operasyonlara karşı devleti suçlayan “Akademisyen Bildirisi” hadisesinin henüz gerçekleşmediğine dikkati çeken Gülbaba, oyunda akademi dünyasındaki iki yüzlülüğün de gün yüzüne çıktığını savunarak şunları söyledi: “Akademisyenlerin hali ortada, bir sürü çapsız kalktı ‘Devlet eliyle terör işleniyor’ diye bir bildiri imzaladılar. Aynı akademisyenler, 28 Şubat’ta üniversitelerde başörtülü kızlarımıza, inançlı akademisyenlere gözlerinin önünde gerçekten zulüm yapılırken hiç seslerini çıkarmadılar.”     

 

Gülbaba, konuya ilişkin şu yorumu yaptı: “Bu zulümler yaşanırken bir bildiri imzalayan var mı aralarında acaba? Aynı insanlar, hala oralardalar. Oyunumuz bu manada çok doğru bir yönden ideolojilerinin esiri olan akademisyenlerin iç yüzünü sahneye taşımış oldu.”

 

Oyundaki iki karakterin de gerçek olaylardan ilham alınarak sahneye taşındığının altını çizen Gülbaba, kadın karakteri Kevser Çakır Demir’in çektiği ‘İkna Odaları’ belgeselinden, erkek karakteri de İslamla ilgili tez yazdığı için görevlerinden alınan ve basına verdiği röportajlarda konuyu anlatan kişilerden ilhamla oluşturduklarını belirtti.     

 

SENARİST KİM?

 

“Sözünü ettiğim belgesel ve röportajlarda, bizzat yaşayanlar tarafından en yalın ve doğal haliyle zaten dökülmüş. Bu yüzden senaryoyu yazan bir isim yok, senaryo ‘28 Şubat’ dedik” ifadelerini kullanan Gülbaba, “Akademisyen karakterimiz doçentlik tezini sunduğunda İslami buldukları için reddediliyor ve ‘Bu çalışmadan vazgeç, daha çağdaş işler yap, sana profesörlük verelim’ diyorlar, o da ‘Hayır, ben bu  teklifinizi reddediyorum, bana bu teklifi yaparak ihanet belgelerine imza atmamı beklemeyin’ diyor” dedi.       

Seyfullah Kartal, Musa Çağırgan, İlayda Şahin ve Kamil Gülbaba’nın rol aldığı “28” adlı oyun, 28 Şubat’ta Fatih Kültür Merkezi’nde gala yapacak.  

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön