DUYURU

Platon Osmanlı’yı görseydi mutlu ölürdüOsmanlı sistemine akademisyen yorumu: Platon 16. yüzyılda yaşasaydı, Devlet isimli eserinde çizdiği ütopyanın Osmanlı’da büyük ölçüde gerçekleşmiş olduğunu görerek mutlu ölürdü.

Akademisyen, koro şefi, kanun virtüözü ve aynı zamanda besteci olan Prof. Dr. Ruhi Ayangil, Enderun İstanbul Vakfınca düzenlenen “Enderun’da Musiki” konferansında Osmanlı döneminde müziğe verilen önemi anlattı. Topkapı Sarayı Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Ayangil, Enderun adıyla da bilinen Osmanlı saray müziğinin, Türk musiki tarihi bakımından önemini vurguladı.  

 

Prof. Dr. Ayangil, Osmanlı döneminde kabiliyetli bestekar, şair ve icracıların padişahlar tarafından özellikle desteklendiğine değinerek, Prof. Dr. Şevkiye Kazan Nas’ın bir sözünü hatırlattı. Nas’ın ‘Eğer Platon 16. yüzyılda yaşasaydı, Devlet isimli eserinde çizdiği ütopyanın Osmanlı döneminde büyük ölçüde gerçekleşmiş olduğunu görerek mutlu ölürdü’ sözlerine aynen katıldığını belirten Ayangil şöyle devam etti: Yani böyle bir devletin bir hayal, ütopya olmadığını Osmanlı bu Enderun sistemi ile dünya aleme göstermiştir. Enderun musikiden şiire, güzel sözden siyaset bilimine kadar yetenek sahibi olanların yükselmesini temin eden bir sistemdir ki biz buna meritokrasi diyoruz, Avrupa’da aristokrasi anlayışı varken, Osmanlı’da devleti temsilen Padişah dışında meritokrasi, yani yeteneklerin sevildiği, yüceltildiği, bunların yönetime getirildiği bir sistem kurulmuş oluyor, Enderun’un başlıca faikiyeti budur.                     

 

Konuşmasında Türk müziğine büyük katkıları bulunan ve 17 dil bilen Enderunlu Ali Ufki Bey’e de değinen Prof. Ruhi Ayangil, “Bugün 21. yüzyıldayız ve Ali Ufki Bey’in hatırasına 

dair henüz bir şey yapabilmiş değiliz” ifadesini kullandı.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön