DUYURU

Mucize kitabın muhteşem hattıKur’an-ı Kerim’in ilk nüshalarının kaleme alındığı kûfî hat konseptindeki Türkiye’nin ve dünyanın en kapsamlı sergisi İstanbul’da başladı. Sergide, 8. yüzyıldan 15. yüzyıla uzanan süreçte İslâm coğrafyasında ortaya konan başyapıt niteliğindeki Kur’an-ı Kerimler, Kur’an yaprakları, rulo Kur’anlar, cüzler ve ciltler olmak üzere yaklaşık 150 eser ziyaretçisiyle buluşuyor. Türk İslam Eserleri Müzesi’ndeki sergi Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, İslam Kültür Sanat Platformu (İKSP) tarafından ve Türk Hava Yolları’nın katkılarıyla düzenlendi.

 

 

 

BAŞYAPITLAR VAR

 

Projenin Genel Koordinatörlüğünü Abdülkadir Özkan, sergi küratörlüğünü ise Sevgi Kutluay üstleniyor.

 

Sergideki Kur’an-ı Kerim’ler, aynı zamanda üzerindeki kayıtlar ve mühürler açısından da birer belge niteliğinde. Sergide İslâm coğrafyasında ortaya konan başyapıtlarla kûfî hattın gelişimi ele alınıyor. Ayrıca, bilinen ilk vakıf kayıtlarında bulunan Kur’an yaprakları ile Celayiri, Memluk, Osmanlı sultanlarının saray atölyelerinde restore edilerek ciltlenen Kur’an nüshalarına yer veriliyor. Hz. Peygamberin en büyük mucizesi olan Kur’an-ı Kerim’in ilk nüshalarına ağırlıklı olarak yer verilen sergiye, Kutlu Doğum Haftası’nda da yoğun ilginin olması bekleniyor.

 

MEDENİYET IŞIĞI

 

Proje Koordinatörü Abdülkadir Özkan, son zamanlarda İslam ve şiddeti yan yana getirmeye çalışanlara verilecek en güzel cevabın İslam sanatı olduğunu dile getirdi. İslamiyetin bir barış dini olarak insanlığı kucakladığına dikkat çeken Özkan, ‘Tarih boyunca ortaya konan binlerce sanat eseri, İslâmiyet’in hoşgörüsünü en güzel şekilde yansıtıyor ve günümüze taşıyor’ şeklinde konuştu.

 

Özkan, yüzyıllar boyunca hattatların, müzehhiplerin ve cilt ustalarının büyük bir hüner ve sabırla hazırladıkları Kur’an-ı Kerim nüshalarının erken dönem örneklerinin yer aldığı bu sergi ile İslâm medeniyetinin doğru anlaşılması için farkındalık yaratmayı amaçladıklarını kaydetti.

 

Bilim kurulunda Prof. Dr. Tayyar Altınkulaç, Doç. Dr. Süleyman Berk, Yard. Doç. Dr. Kamil Yaşaroğlu ve Sevgi Kutluay’ın yer aldığı sergi 10 Mayıs’a kadar açık kalacak.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön