DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Araştırmacı Yazar ve Şair Zekeriyya Bican, "Çanakkale Yıldızları" başlıklı bir konuşma yapacakTürk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde, Araştırmacı Yazar ve Şair Zekeriyya Bican, Çanakkale Yıldızları başlıklı bir konuşma yapacak. 

 

ZEKERİYYA BİCAN KİMDİR?

1955 yılında Elazığ’da dünyaya gelen araştırmacı yazar ve şair Zekeriyya Bican, ilk ve orta öğrenimini Elazığ’da tamamladı. Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nin, Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1979 yılında mezun oldu. Öğrenim hayatı sırasında tiyatroyla da ilgilendi.

1974 Yılında, “Elazığ Bağımsız Tiyatro Gurubu”nu kurdu ve 1979 Yılına dek başkanlığını yaptı. Bu yıllar içerisinde yedi tiyatro eserini sahneye koydu.

1973’ten itibaren yerel ve ulusal basında birçok şiir ve hikâyesi yayınlanan şairin, tiyatro eserleri 1976 yılında Her gün Gazetesi’nde günlük olarak yayınlandı.

Halen Makine mühendisliği görevini sürdürmesine rağmen, başta şiir olmak üzere, edebiyatın birçok dalıyla ilgilenmektedir.

Gençlik yıllarından beri yazdığı şiirlerini 2004 yılında, “Bir Evcilik Oynadın Sen Gelincik” ve “Yağmur Çiselerken Ağlamak Daha Kolaydı” adlı kitaplarında toplayan şairin, bu iki şiir kitabını -Elazığ Batı Yayıncılık – İstanbul’da yayınlamıştır. Her iki kitap da, şairin 18-25 yaşları arasında yazdığı şiirlerden oluşmaktadır. Şiir konularına bakıldığında; aşk, tabiat ve sosyal içerikli şiirlerden oluşmaktadır.

2006 yılında, yazarak Elazığ Valiliği’ne hediye ettiği, “HARPUT’TAN ÇANAKKALE’YE DÜŞEN YILDIZLAR” Adlı tiyatro eserini de ELESKAV Adına, , “Manas Yayıncılık” ta hazırlanarak” Elazığ’da yayınlanmıştır. Tiyatronun konusuna gelince; tarihi gerçekler ışığında, 1914’de vatan savunması için Harput’tan, Çanakkale’ye giden ve savaşarak şehit düşen Harputluları ve gösterdikleri kahramanlıkları anlatılmaktadır. Tiyatronun ilk sahnelenmesi ilimizde gerçekleştirilmiş olup, ilimizin güzide liselerinden olan “Gazi Lisesi” öğrenci ve öğretmenlerince üstün başarıyla sahnelenmiş ve seyircilerinin büyük beğenisini toplamıştır.

“SEKİZİNCİ ŞEHİR ELAZIĞ’A, HARPUT’TAN İNCİLER “ Adlı araştırma eseri, Ankara’daki FİNAL YAYINCILIK Matbaa ve Basım Tesislerinde basılarak okuyucusu ile buluşmuştur. Sekizinci Şehir adlı kitap, bu güne kadar yayınlanmış olan şehir kitaplarının sekizincisi olduğu için bu adı almıştır. Kitabın içeriği ve özelliği ile ilgili olarak, arka kapağında, Fırat Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, “Türk Dili ve Edebiyatı” Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Esma ŞİMŞEK tarafından fevkalade güzel bir anlatımla kısa bir not düşmüştür. Şöyle ki;

“…Mutluluk ve acılarla dolu hatıralarını, geçmişten edindikleri izlenimlerini geleceğe dair hayat ve umutlarını, kısaca ruhlarını mekânlara yansıtan ve bu mekânlarla bütünleştiren insanların hikâyesidir şehir kitapları…

İnsanların şehre, şehirlerin de insanlara kimlik kazandırdığı düşünülürse, şehirleri anlatan birçok eser gibi bu kitabın da aslında şehre sinen insanların portresi olduğunu söyleyebiliriz. Bir şehir adı altında, o şehrin geçmişten günümüze tarihi, coğrafi yapısı, kültürü, en önemlisi de bütün bu olguları gerçekleştiren insanları, derinlemesine bir boyut kazanır. İnsan-mekân ilişkisi boyutunda, mekâna sinen insanların çözümlemesi yapılır.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir( İstanbul, Bursa, Konya, Erzurum ve Ankara) adlı kitabından ilham alınarak hazırlanan birçok eser vardır. Bunların başında A.Turan Alkan’ın Altıncı Şehir(Sivas) ve Özkan Yalçın’ın Yedinci Şehir(Amasya) adlı eserleri gelir. İşte her birinin büyük bir beğeni ve zevkle okunduğu şehir kitaplarından elinizde duran sekizincisi de tarihi, kültürü ve hatıralarıyla Elazığ’ı anlatıyor. Acısıyla, tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle, yaşanan hatıraların satırlara ilmek ilmek dokunduğu “Sekizinci Şehir-Elazığ’a Harput’tan İnciler” adlı bu kitap, yedi şehirden sonra tanıtılan sekizinci şehrin–Elazığ’ın- resmedilmiş portresini sunuyor. Elazığ insanını, şehriyle, geçmişiyle, manevi dokusuyla vuslata eriştiren bu eserin “Sekizinci Şehir” olarak hafızalara yerleşmesi ve kaybolmaya yüz tutmuş değerlere yeniden kavuşturması umuduyla… “

Yazarla yaptığımız söyleşide, son yaptığı ve hazırlık aşamasındaki eserler hakkında şu bilgileri edindik:

Yazar, Elazığ ve onun yakın geçmişteki adı ve kimliği olan Harput ve Harputlular hakkında geniş araştırmalar yaparak, basıma hazır olan son eserinde; 1905-1916 yılları arasında, Harput’tan Yemen’e ve Sarıkamış’a giden Harputluların birebir yaşanmış hatıralarını tek romanda, gerçek şehit ve gazi isimlerini kullanarak romanlaştırmıştır. Bir iki aya kadar okuyucusu ile buluşacak olan bu romanda, Kutsal bir emanet olarak bize sunulan bu cennet vatanın, ne şartlarda ve ne bedeller ödenerek kazanıldığını okuyacaksınız. Kitabın sonunda, 1905-1916 yılları arasında sadece Elazığ’dan savaşa gönderilen 10182 kişiden, adı tespit edilebilen şehitlerimizden yaklaşık 600 şehidimizin isim listesini de görebileceksiniz.

Son olarak yazdığı “ÇANAKKALE ORATORYOSU” Elazığ Valiliğince görevlendirilen “İl Tertip Komitesi”nin tertiplediği; “18 Mart Şehitleri Anma Günü” münasebetiyle, 2008 Programı dâhilinde, İlimizin güzide ilköğretim okullarından ; “ DUMLUPINAR İLKÖĞRETİM OKULU”NUN öğrencileri tarafından sahnelenmiş olup, büyük beğeni kazanıştır. Oratoryodaki şiirlerden “ “SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ’NE” Adlı şiiri, geçtiğimiz yıl Sarıkamış Şehitleri’ni anma gününde  yapılan Devlet töreninde okunmuş TRT ve Hürriyet Gazetesinde haber olarak duyurulmuştur.

Söz konusu şiir, Erzurum’da yapılan şehitlerimizi anma günü töreninde, “Erzurum Nevzat Karabağ Öğretmen Lisesi öğrencilerinden, Deniz KARADAYI adlı kız öğrenci tarafından okunduğunda duygulu anlar yaşanmış olup,  başarılı yorumu ve günün anısına izafeten bir armağan olarak, DSİ.8. Bölge Müdürlüğü’nce, 100x70 cm ebadında pirinç levhaya yazdırılarak öğrenci Deniz KARADAYI’nın okuluna hediye edilmiştir.

Hemşerimizin, gerek Çanakkale ve gerekse Sarıkamış Şehitleri için yazdığı bu şiirleri ülkemizin genelinde tanınmış ve yüzlerce internet sitesi tarafından da yayınlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.  

Şiirleri “12. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları Festivali”nde büyük beğeni toplamıştır.

Yazarın, üçüncü ve dördüncü şiir kitaplarının hazırlık çalışmaları sürmektedir.

 

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön