DUYURU

Destanı Çanakkale türküsü hürriyetDünya Savaşı sırasında İngiltere öncülüğündeki İtilaf Devletleri Osmanlıyı etkisiz hale getirmek için donanmalarını Çanakkale’ye sürmüşler fakat hiç hesap edemedikleri bir bozguna uğramışlardı. Çanakkale Zaferi’nin 101, yıldönümündeyiz. Bu vesile ile pek çok kültürel etkinlik gerçekleşecek. İlk olarak İBB Kültür İşleri Dairesi’nce “Bir Hürriyet Türküsü” isimli bir anma etkinliği düzenlenecek. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bu akşam saat 19:00’da başlayacak etkinlikte film gösterimi ve sergi açılışı yapılacak. Ayrıca Recep Ergül, Rüstem Avcı, Ramazan Günay ile Arzu Akça Çanakkale Savaşı üstüne yazılmış türkü ve marşlardan oluşan bir repertuvarı dinleyiciyle paylaşacak. Büyük müzisyen Amir Ateş de, kaside ve ilahiler okuyacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi de, büyük zafer dolayısıyla TSK Armoni Mızıkası ile birlikte konser icra edilecek. (Opera Sahnesi, saat 20:00) Öte yandan tarihçi-yazarlar Erhan Afyoncu ve Muzaffer Albayrak’ın hazırladığı “Çanakkale Savaşı Kitapları Sergisi” Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde açıldı. Sergide, 1915-2015 yıllarında 15 ülkede 8 dilde yayımlanmış 151 kitaba ait bilgi ve görseller yer alıyor.      

 

GELİBOLU’DAN MEKTUPLAR

 

Çanakkale Zaferi’nin destansı hikayesi tiyatro sahnesine taşınıyor. Aden Sanat tarafından sehneye konulan Gelibolu’dan Mektuplar adlı oyun 26 Mart’ ta Üsküdar’daki Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön