DUYURU

PKK filmine var ustaya yer yok Garip ama gerçek! Terör örgütü PKK’nın dağdaki militanlarını ‘Yerlere izmarit dahi atmayan çiçek çocuklar’ olarak gösteren ‘Bakur’ belgeselini geçen yılki programına alan İstanbul Film Festivali’nin bu yılki Danışma Kurulu Üyeleri, uluslar arası çapta markamız olan Ara Güler’in yaşamından ve sanatından kesitler içeren ‘İstanbul’un Gözü’ adlı belgeseli yarışmaya değer görmeyerek reddettiler. Üstelik, söz konusu belgesel tüm dünyada büyük övgüyle karşılanmış ve en son ABD  Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde “En İyinin İyisi” ödülünü kazanmışken... Şu fotoğraf rahatsız edici; Gezici tüm unsurlara, PKK propagandası yapan filmlere bile açık festivalde Ara Güler üzerine bir belgesel ret yiyor. Kriter ne peki?

 

 

 

YETERSİZ AÇIKLAMA

 

50’nin üzerinde filmin müracat ettiği belgesel bölümünde 12 film yarışmaya değer görülürken, ‘İstanbul’un Gözü’ seçkiye dahi alınmıyor. İstanbul’un bu önemli festivalinde Ara Güler’in İstanbul’unun olmaması büyük eksiklik. Konuyla ilgili olarak, Festival düzenleyicisi İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’ndan (İKSV) tatmin edici olmayan bir açıklama geldi dün. Açıklamada, belgesel yarışma seçkisinde yer alacak filmlerin Danışma Kurulu üyeleri Nil Kural, Engin Ertan ve Kaan Karsan tarafından belirlendiği belirtilerek  ‘Yapılan değerlendirme sonucunda yönetmenliğini Binnur Karaevli’nin üstlendiği, Ara Güler hakkındaki “İstanbul’un Gözü” adlı belgeselin festival programına alınmamasına karar verilmiştir. Filmi değerlendiren danışma kurulu üyeleri, sınırlı sayıda film seçme kısıtlamasına sahip oldukları için tercihlerini başka filmlerden yana kullanmışlardır. Türkiye Sineması Danışma Kurulu festivale başvuran filmleri hiçbir kurum ya da kişinin tesiri altında kalmadan değerlendirmiştir’ denildi.

 

KÖTÜ HATIRALAR VAR

 

Elbette her festivalin danışma kurullarının öznel kıstasları olabilir. Bazen estetik, bazen de başka sebebler yüzünden filmler elenebilir. İstanbul’un Gözü’nü festivale sokmayan danışma kurulu üyelerinin gerekçelerini bilmiyoruz, bu konuda açıklama yapmamayı tercih ettiler. Lakin, ABD’deki bir festivalde ‘İyi’nin İyisi’ seçilmiş bir belgeselin estetik kriterleri aşmış olacağını düşünürsek, geriye, medyada yer alan ‘Ara Güler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın olduğu için veto edildi’ haberlerinin doğru olmadığını dilemekten başka seçenek kalmıyor. Zira bu konuda kötü hatıralarımız mevcut. 2012’de Antalya Film Festivali ön elemelerinde sıfır puan çekilerek saf dışı edilen İsmail Güneş’in ‘Ateşin Düştüğü Yer’ filmi, Montreal gibi önemli bir festivalden ‘En İyi Film’ ve ‘FIPRESCİ’ ödülleriyle dönmüş ve üstelik Türkiye’nin Oscar adayı olmuştu. Dedim ya şu ‘ön jüri’ hakkında kötü hatıralar bunlar...

 

 

 

PKK güzellemesi yapan Bakur adlı belgesel, geçen yılki festival programına alınmış ancak ‘eser işletme belgesi’ olmadığı için gösterilememişti.  Aynı festivalin ön jürisi bu yıl Ara Güler belgeselini kabul etmedi.

 

SEBEP ERDOĞAN İLE DOSTLUK MU?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraflarını çeken Ara Güler, bu yüzden belli çevrelerce linç edilmek istendi. İKSV Danışma Kurulu bu yılki festivalde Ara Güler belgeseli ‘İstanbul’un Gözü’nü saf dışı bıraktı.

 

 

 

Ara Güler’e dünyadan davet var

 

Ara Güler’in hayatını anlatan “İstanbul’un Gözü” belgeseli, Los Angeles ve Fas film festivallerine çağırıldı. Washington DC Bağımsız Film  Festivali’nde tüm kategorilerde “En İyinin İyisi” seçilen “İstanbul’un Gözü”, Los Angeles’te düzenlenen “Southeast European Film Festivali” ve Fas’ta düzenlenen “Festival International de Cinema et Memoire Commune”den davet aldı.  İstanbul Film Festivali’ne kabul edilmeyen “İstanbul’un Gözü”, Yunanistan’ın Selanik kentinde düzenlenen “21. Yüzyılın Görüntüleri” temalı Belgesel Festivali’nin özel seçkisine girerek finalist olmuştu. “Southeast European Film Festivali” 28 Nisan-5 Mayıs arasında, “Festival International de Cinema et Memoire Commune” ise 4-9 Mayıs arası düzenlenecek.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön