DUYURU

Haydarpaşa’nın sırlarıDevlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan projeyle Haydarpaşa Garı, aslına uygun restore edilerek, yılların yorgunluğunu atacak. Çatısı 2010 yılında çıkan yangında büyük hasar gören tarihî bina, yıllar içinde yapılan yanlış restorasyon uygulamaları da düzeltildikten sonra yeniden tren garı olarak hizmet verecek. Restorasyona ilişkin bilgi veren danışman Vahit Okumuş, Haydarpaşa Garı’nın taştan yapılmış yığma bina sanılmasının aksine, demir konstrüksiyon olduğunu söyledi. Okumuş, şu bilgileri verdi: “Orijinal zeminde ve duvarlarda ne olduğunu bulmaya çalışıyoruz. Vitraylar ilk defa Alman sanatçı Linneman tarafından yapılmış. Onun tekniğini öğrenmeye çalışıyoruz. Vitraylar tek tek çıkarılarak, atölyede fırınlanacak, orijinal renkleri tekrar canlandıracağız. Temelde bir yüzey genişlemesi yapılmış ama nasıl yapılmış bilemiyorum. Temel taşları yan yana nasıl konarak zemin oluşturulduğu şimdilik bir gizem. Bunu yakında ortaya çıkaracağız.” Binanın temel kavramlarını henüz çözemediklerini aktaran Okumuş, “Yangında hasar gören çatıyı, orijinaline uygun arduvaz taşı kullanarak yeniden yapacağız” dedi

Şantiye şefi Semra Selbesoğlu ise garın şu an görünen zemininin orijinal olmadığını, birkaç yerde sondaj yaparak gerçekte nasıl olduğunu bulacaklarını aktardı. Ahşap doğramaların elden geçirileceğini ifade eden Selbesoğlu, garın kalorifer ve elektrik tesisatlarının yenileceğini kaydetti. Garın içindeki 7 tarihî saatin de restore edileceğini belirten Selbesoğlu, bunun yaklaşık bir yıl süreceğini ve saatlerin tamir edildikten sonra birbiriyle eş zamanlı çalışacağını söyledi. 

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön