DUYURU

Köklerimizle aramızdaki bağı canlı tutmaya çalışıyoruzSiyer Vakfı tarafından geçen yıl açılan Hasan bin Sabit Sinema Akademisi bu yıl Senoryo Yazarlığı Atölyesi ile faaliyetlerine devam ediyor. Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’nı uluslar arası boyuta taşıyan Siyer Vakfı, böylece sinema sanatının hem pratiğine, hem de teorisine yatırım yapıyor. Senaryo Yazarlığı Atölyesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Hassan bin Sabit Sinema Akademisi Proje Koordinatörü Cemil Nazlı, sinemanın aynı zamanda bir tebliğ aracı olarak anlaşılması gerektiğini belirtti.

 

BİLİNÇ SEMİNERLERİ

 

Nazlı, “Her yıl düzenlendiğimiz ‘Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’na katılacak kardeşlerimize, bu alanda hizmet olması adına akademi kuralım istedik. Bu işin şuurunu ve bilinci aktarmak, ‘Bu iş niçin yapılmalı, insanlar niçin Efendimiz ile alakalı o mesajı, o daveti beyaz perdeye aktarmalı?’ konusunu anlatmak için, bu sene ikincisini başlattığımız bir bilinç seminerleri serisi de Hassan bin Sabit Sinema Akademisi altında olacak” değerlendirmesinde bulundu. Nazlı, Akademiye Hassan bin Sabit isminin konulmasına ilişkin şunları söyledi: “Bu ismi köklerimizle bağımızı canlı tutma adına koyduk. Hassan bin Sabit, Efendimiz sahabisindendir ve şairdir. Cahiliye devrinden Asr-ı Saadet’e geçiş döneminde, medya ve propaganda işlevi gören alan, şairlerin alanıydı. Bugün eğer İslami hassasiyetlere sahip kardeşlerimiz, Hassan bin Sabit’in yüzyıllar önce yapmış olduğu bir işi yapmış olacaksa, o zaman ondan bir ruh almalı, ondan esinlenmeli ve onun mesajları ile biraz zihni yoğrulmalı.”     

 

Akademinin seminer kadrosunda M. Emin Yıldırım, İsmail Güllük, Vecdi Akyüz, İhsan Kabil, Tarık Tufan, Beşir Ayvazoğlu, Metin Karabaşoğlu, Mustafa Canbey, Derviş Zaim ve Yusuf Kaplan gibi isimler yer alıyor. İHH Prodüksiyon ve  İstanbul Medya Akademisi tarafından desteklenen Akademideki eğitimler yönetmen Gökhan Yorgancıgil gözetiminde 10 hafta sürecek.

 

STAR GAZETE / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön