DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Türker Eroğlu, Kültürel Beden başlıklı bir konuşma yapacakTürk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Türker Eroğlu, Kültürel Beden başlıklı bir konuşma yapacak. 

 

Doç. Dr. Türker EROĞLU

13 Ocak 1959 tarihinde Elazığ’da dünyaya geldi. 1985 yılında Fırat Üniversitesi’nden mezun oldu. 1987 yılında Kültür Bakanlığı Millî Folklor Araştırma Dairesi Halk Müziği ve Oyunları Şubesi’ne Araştırmacı olarak atandı. Ülkenin çeşitli yerlerinde alan araştırmaları yaparken, bir yandan Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Bölümü’nde ders verdi. Arkadaşlarıyla birlikte Millî Folklor dergisini kurarak yayıncılığa başladı.

1989 yılında Ankara Üniversitesi’nden Antropoloji alanında Yüksek Lisans, 1994 yılında Erciyes Üniversitesi’nden halkbilimi alanında doktora derecelerini aldı.

1990 Erciyes Üniversitesi’ne “Öğretim Görevlisi”; 1997 yılında Sakarya Üniversitesi’ne “Yardımcı Doçent” olarak atandı.

1999 yılında Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na kurucu Müdür olarak atanan EROĞLU, Konservatuvarı kısa sürede yapılandırarak 4 bölümlü bir yükseköğretim kurumu halinde 12 yıl (4 Dönem) yıl süreyle yönetti. 

Çalışmalarını Müzik ve Dans Antropolojisi ile Dans ve Müzik Folkloru alanında yoğunlaştırdığı için 2011 yılında “Sahne Sanatları” alanında “Doçent” unvanı aldı.

2012 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’na  atandı.

Dans ve Müzik çalışmalarına 1974 yılında Halkevleri “Türk Halk Dansları ve Türk Halk Müziği Örnek Toplulukları”nda başlamış olan EROĞLU, Üniversite öğrenimi sırasında yaptığı alan araştırmalarından elde ettiği verileri çeşitli yayın organlarında yayımladı. 

1981 yılından bu yana Gençlik ve Spor Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi kurumların Halk Dansları ve Halk Müziği yarışma ve organizasyonlarında  danışmanlık ve jüri üyeliği görevlerinde bulundu. Türk Halk Müziği Koroları yönetti ve çeşitli solo konserler verdi.

1984 yılında hazırlamış olduğu “Elazığ Halk Dansları” ile ilgili çalışması “Üniversiteler Arası Bilimsel Araştırma 2.lik Ödülü”ne layık görüldü.

1997 yılında Yarışması’nda dans eğitmeni ve koreograf olarak hazırladığı topluluk “Dernekler Arası Türkiye Halk Dansları Yarışması”nda birincilik ödülü aldı. 

2004 yılında “Türk Güneşi Dans Tiyatrosu Topluluğu”nu kurdu. Yurt içinde ve özellikle  Türk Cumhuriyetleri’nde yaptığı alan araştırmalarından elde ettiği verilere dayanan projelerini “Genel Sanat Yönetmeni” sıfatıyla bu toplulukla sergileyerek 200.000’i aşkın seyirciye ulaştı.

Halk Dansları alanında yurt içi ve yurt dışında “Masteclass”lar yönetti ve dersler verdi. Çok sayıda Radyo ve Televizyon programlarına katıldı ve TRT Belgesel kanalı programlarında “Müzik Danışmanlığı” yaptı.

Aralarında Profesör ünvanı da almış bulunan doktorantlar ve bilim uzmanları olmak üzere çok sayıda akademisyen yetiştirdi.

10 kitabı bulunan Türker EROĞLU’nun, çok sayıda makalesi yayımlandı. Millî ve milletler arası bilim şölenlerinde bildiriler sundu. Çeşitli üniversitelerde konferanslar verdi.

Tarih Öğretmeni Melek Hanım ile evli olan EROĞLU, Furkan Balategin,  Sena Uluğbüke ve İlteriş Yağıztegin adında üç çocuk sahibi olup; IOV (International Organızatıon of Folk art), IDC (International Dance Councıl), İLESAM (İlim Ve Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve MSG (Müzik Eseri Sahipleri Gurubu Meslek Birliği) üyesidir.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön