DUYURU

Mankurtlaşmaya direnen adama vedaTürk dünyası sinemasının büyük neferi Prof. Tevfik İsmailov, 25 Mart Cuma sabahı Bakü’de vefat etti. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Türkiye’ye, MSGSÜ Sinema-Tv Merkezi’ne öğretim üyesi olarak gelen Tevfik Hoca, burada öğrenci yetiştirme çalışmalarını yürüttü.

 

Tevfik İsmailov, 1998-2002 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri bünyesinde tertip ettiğimiz üç Türk Dünyası Sinema Günleri’nde, Tölömüş Okeyev, Bulat Mansurov, Hocakulu Narlıyev, Şöhret Abbasov, Anar gibi büyük yönetmenlerle, Kazak, Kırgız, Özbek, Türkmen, Azeri ve Tatar sinemalarının öndegelen senarist, kameraman, besteci ve oyuncularını Türkiye kamuoyuyla tanıştırdı. Bu arada, o sıralar Kültür İşleri Daire Başkanı ve Kültür A.Ş. Genel Müdürü olan Şenol Demiröz’ün de katılımıyla bu ülke sinemacılarıyla iki kez protokol hazırlanarak geleceğe dönük ortakyapım, festival ve film market gibi hususlarda adımlar atıldı. Ne var ki hem bu dönemde hem de Şenol Bey’in TRT genel müdürlüğü sırasında bu çok verimli olacak girişimler meyve veremedi.

 

Tevfik Hoca, Belediyeyle işbirliği çerçevesinde sadece sinema programlarının düzenlenmesine önayak olmakla kalmadı, Türk Dünyası Tiyatro Günleri, Edebiyat Günleri, Opera Günleri’nin düzenlenmesini gerçekleştirdi ve bu coğrafyanın Cengiz Aytmatov, Muhtar Şahanov, Olcas Süleymanov, Anar gibi düşünce ve edebiyat insanlarının Türkiye’ye davet edilmelerine vesile oldu belli bir duyarlıktaki intelijensiyamızın bu nitelikli şahsiyetlerle tanışıp fikir alışverişinde bulunmalarının önünü açtı. O bir anlamda Türk dünyasının kültür ve kimlik savaşçısı olarak mankurtlaşmaya dinenen biriydi. Eksikliği doldurulamayacak. Allah gani rahmet eylesin, ruhu şad olsun.

 

Tevfik İsmailov, Türk dünyası sinemasının geniş bir envanter çalışması olan üç ciltlik abidevi Türk Dünyası Sinema Tarihi’ni yazarak, başlangıcından 2000’lere Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan sinemasını tarihi perspektif içinde bütün uzun metraj yapımlarının ansiklopedik bilgilerini sundu.  

 

TEVFİK İSMAİLOV: BİRLİK SAVAŞÇISI

 

Tevfik Hoca, bir yanıyla çok teşkilatçı biriydi de; bu ülkeler ve Türkiye arasında elle tutulur işbirliğinin gerçekleşmesi için bilfiil ve bizzat teşebbüslerde bulundu, temaslar kurdu, bu yolda her türlü girişime destek ve katkılar verdi. Tahran Fecr Film Festivali’ndeki jüri üyeliği esnasında buradaki Türk unsurla ilgilendi. Türkiye’deki değişik festival ortamlarında ve en son Eylül 2014’te Kazan Müslüman Film Festivali’ndeki beraber jüri üyeliğimiz esnasında, hep geleceğe dair bu ortak dili konuşan sinemanın ilişkilerinin kurumsallaşması anlamında ortaya koyduğumuz niyetler hep uktemizde kaldı.

 

İhsan Kabil

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön