DUYURU

Selim İleri: Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit Menderes filminde oynayacaktıSelim İleri, 1980’lerde Adnan Menderes’in filmini yapmak istedi. Filmde Berin Menderes’i Hülya Koçyiğit, Ayhan Aydan’ı ise Türkan Şoray oynayacaktı. Filmle ilgili Özal’la bile görüşüldü. Ancak…

 

Selim İleri: Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit Menderes filminde oynayacaktı

Elimde bahar dallarıyla yarışırcasına renk renk çiçekler açan bir kitap var. Bu kitabın yaprakları buram buram İstanbul, kadirşinaslık, edebiyat, sanat, tarih, mimari ve hatta yemek, musiki ve hatıralarla dolu. Türk edebiyatının yaşayan belleği Selim İleri’nin dumanı üstünde ‘İstanbul Bu Gece Yine Sensiz’ adlı kitabı Everest’ten çıktı. Bu deneme kitabında İleri, görkemli bir kentin, İstanbul’un seslerini, izlerini, belleğini yokluyor. 

 

 Bir ustanın kaleminden, düşünce dünyamızın okyanuslarında su gibi akıp giden satırlar… 

 

49. sayfaya geldiğimde söyle bir durdum. Geçmişte de kalsa Selim İleri’nin ilk kez bu denli detaylı anlattığı bir olayı burada aktarmak isterim. Hikaye 1980’lerde başlıyor. Selim İleri, Özal döneminde, Hülya Koçyiğit’le Selim Soydan’a Adnan Meneres’in kişisel yaşamından esinli bir film önermiş. Yassıada Mahkemeleri’nin de yansıyacağı bu öyküde Berin Menderes’i Hülya Koçyiğit, Ayhan Aydan’ı Türkan Şoray canlandırsın istemiş usta yazar; ‘Hilton Oteli’nde dördümüz bir araya gelmiştik. Çok heyecanlıydım, bu tasarının gerçekleşmesini çok istiyordum. Türkan Şoray da çok olumlu yaklaştı’ diyen İleri, film öyküsü için çalışmalara başlamış. Sonrasını şöyle anlatıyor: ‘Senaryo kıvamına erişti erişecek bir öykü kuruldu. Başta rahmetli Aydın Menderes, birçok kişiyle, tanıkla bir araya geldim. Selim Soydan da Turgut Özal ile görüşmüştü. Böylesi bir yapım için devletin sağlayabileceği imkanlara ihtiyaç vardı.’

 

Gelgelelim, şu bu sebeblerden dolayı tasarı gerçekleşmemiş. İş uzamış, usul usul tavsamış, zamanla da sönüp gitmiş. Sonrasında yaşantılardan, mahkemelerden, duruşmadan kalan izlenimleri ‘Gramofon Hala Çalıyor’da roman sayfalarına dönüştürdü Selim İleri. Ayhan Aydan’ı ise ‘Cemil Şevket Bey, Aynalı Dolaba İki El Revolver’de (1997) roman kişisi olarak karşımıza çıkardı.

 

 

 

Keşke o film çıksaydı; Hülya Koçyiğit’li Türkan Şoray’lı Menderes filminin Türk sinema tarihinde apayrı bir yeri olurdu.

 

Ayhan Aydan: Beyefendi’yi hatıralarımda saklıyorum

 

Selim İleri, Adnan Menderes filmi için 1980’lerde Ayhan Aydan ile de konuşmuş. Ayhan Hanım, telefonda, İleri’ye şu konuşmayı yapmış: Sizi tanıyorum, ne isterseniz yazabilirsiniz, bu aşkı koruyacağınızı biliyorum. Lakin sizinle görüşmek istemem. Beyefendi’yi hatıralarımda saklıyorum.’

 

 

 

MENDERES DİZİSİNDE DRAM EKSİKTİ

 

ATV’nin bir iki sezon önce Adnan Menderes’in siyasi yaşamını konu alan bir dizi yayınladı. Adı ‘Ben Onu Çok Sevdim’. Peki 1980’lerde Adnan Menderes filmi için yola çıkmış olan Selim İleri bu diziyi beğenmiş miydi?

 

SELİM İLERİ: Oyuncuları beğenmiştim. Mehmet Aslantuğ’u, Birce Akalay’ı, İdil Fırat’ı... Ancak senaryoda devrin siyasi panoramasına ağırlık verilmişti. Her şeyin özünde yatan insani ilişkiler ve o ilişkilerdeki asalet daha ön planda olmalıydı. O dizide insani dram üzerinde fazla durulmadı.

 

Siz Mehmet Akif’i de tiyatro oyunu yapmak istemiştiniz. Menderes, Akif... Bu isimlere nasıl bir yakınlık duyuyorsunuz?

 

Bir yazar olarak topluma karşı sorumluluklarım var. Bu meseleler sol sağ meseleleri olmaktan çıkmalı. Bu ıstırap insanları, bu ülkede yaşayan her eğilimdeki insan tarafından değerlendirilebilmeli. Ancak bir bıkkınlık var; öyle bir ortam ki, yapacağım da kim yüzüne bakacak! Bir gün Allah izin verirse Mehmet Akif’i hala yazmak ve tiyatroya uyarlamak istiyorum.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön