DUYURU

Kimler geldi kimler geçtiOnlar İstanbul’ın en ağır misafirleriydi. Aralarında edebiyatçılar, mimarlar, bilim adamları, siyasetçiler var. Hepsi de kendi alanında unutulmaz izler bıraktı. Ortak yanları ise tarihte hepsinin bir şekilde İstanbul’a yollarının düşmüş olması. Agatha Christie’den Mark Twain’e, Cemalettin Afgani’den Troçki’ye, İbn Battuta’dan Gustave Flaubert’e, Amiral Bristol’den Lady Montagu’ya İstanbul’un ünlü misafirleri “İstanbul’un 100 Misafiri” kitabında bir araya toplandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, “İstanbul’un Yüzleri Serisi”nden çıkan kitapta, İstanbul’u ziyaretinde şehrin silüetine, topoğrafyasına ya da sosyokültürel hayatına renk katan yabancı mimar, şehir planlamacısı, akademisyen veya kültür adamları yer alıyor.     

 

İSTANBUL HATIRASI

 

100 misafirin iki ana başlık altında incelendiği kitapta, birinci grubu kentin ününü duyup gelen, çok az kaldıkları İstanbul’da edindikleri izlenimleri kitaba dönüştüren isimler oluşturuyor. İkinci grupta ise iş ya da görev nedeniyle gelip uzunca bir süre İstanbul’da kalan, izlenim ve hatıralarını anlattıkları eserleri olan isimlerden oluşuyor.  Agatha Christie’nin 1924’te Pera Palas Oteli’ndeki ziyareti de çalışmada yer alırken, İslamcı siyaset teorisyeni, aktivist ve gazeteci olarak bilinen Cemaleddin Afgani’nin ise iki kez geldiği kentte, devrin aydınlarıyla görüşmeler yaptığı, fikirlerine taraftar toplamaya çalıştığı bilgisi de bulunuyor.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön