DUYURU

Bizim savaşımız yedi düvele karşıTRT 1’de gösterime girecek olan “Sevda Kuşun Kanadında” adlı dizi ilginç bir döneme odaklanıyor. İlk bölümü önümüzdeki Cuma akşamı ekrana gelecek olan dizinin genel yönetmeni Mesut Uçakan, dizide 1968 kuşağının solcu, sağcı ve kavgaya girmeyen Müslüman gençlerini ele aldıklarını söyledi.

 

O dönem Türkiye’nin yedi düvele karşı mücadele ettiğine dikkat çeken Uçakan, ‘Belki o zaman bunun ayırdında değildik. Fakat şu an somut olarak yedi düvel karşımıza dikiliyor. Bizim hesabımız yedi düvelle.” şeklinde konuştu.

 

“Kavanozdaki Adam” dizisi, “Yalnız Değilsiniz”, “Kelebekler Sonsuza Uçar”, “Reis Bey” gibi filmleriyle hafızalara kazınan yönetmen Uçakan, “Sevda Kuşun Kanadında” dizisinin 1960-1970’li yıllarda, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) etrafında toplanan, çoğunluğu imam hatip kökenli gençleri ele aldığını kaydetti ve ekledi, “Kavga yerine, dava peşinde koşan gençleri anlatacağız.”       

 

MİLLİ DAVA PEŞİNDE

 

Uçakan,şu bilgileri verdi: “O döneme bakanlar iyi bilirler, anarşik bir ortamdı. Bu dindar gençler anarşiye kaymamaya özen gösteren, milli bir dava peşinde koşan ve mesleğinde mükemmel olma çabası içerisinde olan bir zihniyeti sergiliyordu. Yoğunlukla imam hatip kökenli olan bu gençler, yine bir gençlik örgütü olan MTTB etrafında kümelenmişlerdi. MTTB, Necip Fazıl Kısakürek’in sinerjisiyle doluydu.

 

Ayrıca, Mehmet Zahit Kotku gibi kanaat önderlerinin, Sezai Karakoç, Cemil Meriç, Kadir Mısıroğlu, Nurettin Topçu, Şule Yüksel Şenler, Nuri Pakdil  gibi pek çok fikir ve sanat adamlarının da güç kattığı bir mekandı. Anadolu’nun  dört bir tarafında da şubeler açmıştı. Bugün o gençler Türkiye’de yönetici kesimi oluşturuyor.”

 

DİZİDE ERBAKAN VE NECİP FAZIL DA VAR

 

Dizide yansıtılacak karakterlerin isimlerinin çoğunun gerçek isimleri olmayacağını söyleyen yönetmen Mesut Uçakan, “O günleri yaşayan isimlerin genelde gerçek isimleri olmasın dedik ama seyirci diziyi izlerken  “A, bu şu, şu şuna benziyor” diyebilir. Karşılarına siyasi portrelerden, sanatsal çabası olan arkadaşlarımızdan bazı tanıdık isimler çıkacaktır. Bunun yanında, dönemin Üstad Kısakürek, Mehmed Zahit Kotku, Necmettin Erbakan gibi bariz isimleri gerçek isimleriyle verdik.” dedi.  Uçakan, dizinin oyuncular da dahil yaklaşık 200 kişilik kalabalık bir ekiple çekildiğini ifade ederek, figürasyonla birlikte bin kişiyi bulan zengin bir çalışma olduğunu belirtti.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön