DUYURU

Bu destan es geçilemezdiDevletin zirvesi oradaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar. Askeri öğrenciler ve binlerce vatandaş da yine aynı mekandaydı. 100 yıl önce İngilizlerin dize getirildiği Kut’ul Amare zaferini kutlamak üzere Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Kut’ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi’nin yapıldığı gece, salon tarihi anlara tanıklık etti. Cumhurbaşkanı, ‘Tarihimizi 1919 ile başlatan zihniyeti reddediyorum’ dedi. Aynı gece Irak’ın Kut Valisi ve aşiret liderleri de oradaydı.

 

Geceye özel gerçekleşen ve Devlet Tiyatorları’ndan Zafer Kayaokay rejisiyle sahnelenen “Kut’ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi”nin müziklerini ise ünlü müzisyen Can Atilla yaptı. Atilla Kut’ül Amare’nin önceden sadece hikayesini bildiğini, detaylarını birçok kişi gibi yeni öğrendiğini söyledi. Kut’ül Amare’nin, Türkiye tarihinin en şanlı zaferlerinden biri olduğuna dikkati çeken müzisyen, “Öykü, büyük kahramanlıklarla dolu ve o kadar güçlü ki tarih bunu es geçemez. Destanın kendisi müziğini bestelemem için yeterliydi.” dedi. Atilla, müzikleri, yerli ve senfonik enstrümanlar kullanarak, Hollywood’un epik sinema diliyle bestelediğini söyledi.     

 

Ülkemi çok seviyorum  

 

Kut’ül Amare’yi çok hüzünlü bulduğunu anlatan Atilla, “Bu hikayenin gölgede kalması, bu güne kadar tam anlamıyla ortaya çıkmamış olması da ayrıca üzücü. Ülkemi çok seviyorum. Ülkemi dünya arenasında,tarihiyle birlikte, müzik sanatı adına var edebilmek için yaşıyorum’ dedi.         

 

Medya tarihe duyarsız

 

Geçtiğimiz aylarda Yunus Emre’yi anlatan, “Can-ı Yunus” albümünü çıkaran ve yaptığı işlerde tarihi ve tarihi karakterleri ön planda tutmaya çalışan Atilla, özellikle medyanın bu konulara duyarsız ve ilgisiz olduğunu belirtti.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön