DUYURU

Zümrüd-ü Anka ile dünyaya yolculukCumhurbaşkanlığı himayesinde TRT tarafından sahneye konulan "Zümrüd-ü Anka" müzikalinin İstanbul Galası Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Türk tarih ve kültürünün aktarılması açısından önemli rol üstlenmesi hedeflenen müzikal sanatseverler tarafından beğeniyle karşılandı. TRT Genel Müdürü Şenol Göka, Zümrüd-ü Anka'nın aşk ile yanıp yeniden doğmayı temsil ettiğini ve izleyenleri bir medeniyet gezisine çıkardığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Göka, "Projenin, düşünce aşamasından şu ana gelinceye kadar, üstelik de bazı dokunuşlarla çok büyük katkı sağladı. Desteğini hiç esirgemedi" dedi. Gösterim öncesi basın toplantısında konuşan TRT Radyo Dairesi Başkanı ve Müzik Dairesi Başkan Vekili Amber Türkmen ise koro, orkestra ve sanatçılardan oluşan kalabalık bir kadroyla hareket ettiklerini aktardı. İranlı Şair Attar'ın "Kuşların Dili" isimli eserinden esinlenildiğini anlatan Türkmen, "Zümrüd-ü Anka müzikali, geçmişten günümüze bizi biz yapan özelliklerimizi, kültürel değer zenginliğimizi ve çeşitliliğimizi sergilemeyi amaçlayan, kendimize doğru yaptığımız bir müzikal yolculuk. Her seferinde küllerinden yeniden doğan bir milletin yolculuğu." diye konuştu. Sahnede, anlatıcı görevini üstlenen, Ahmet Yenilmez de müzikalin sürprizlerle dolu olduğunu belirterek, "Kültürel bağışıklık sistemimizin, aidiyet ve mensubiyet duygumuzun zayıfladığı bir dönemde, Cumhurbaşkanımızın lütfedip, himayesine alıp böyle bir projeyi yapmış olması ülke adına, bu millet adına çok muhteşem" dedi.     

 

180 KİŞİLİK EKİP SAHNEDE

 

Halk müziğinden caza uzanan geniş repertuvarıyla Zümrüd-ü Anka müzikalinde toplam 180 kişilik ekip, ileri teknolojiden yararlanılan sahne tasarımı ve görsel efektleriyle dikkat çekiyor. Işık, ses, müzik ve dansı birleştiren müzikal, birçok ülkede gösterime girerek Türk tarihi ve kültürünün aktarılmasında önemli bir rol üstlenecek. Müzikalde, Türk müziğinin en seçkin ve bilinen eserleri, TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Korosu, TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, TRT Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği sanatçıları tarafından seslendiriliyor. Zümrüd-ü Anka müzikalinin Şefliğini Musa Göçmen yaparken, Libretto ve Sanat Yönetmenliğini Sırrı Ali Talay, Koro Şefliği Elnara Kerimova üstleniyor.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön