DUYURU

Kurtuluş Savaşı Kut’ül Amare ile taçlandıCumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yeditepe Yayınları'nın katkılarıyla M.Ü. Fen Edebiyat Fakültesince düzenlenen "100. Yılında Kut'ül Amare Zaferi Sempozyumu", Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu'nda yapıldı. Sempozyum açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı

 

Hüseyin Yayman, "Kut'ül Amare, milletimize kefen biçenlere, emperyalistlere, şımarık Batı’ya karşı  mazlum Doğu'nun zaferidir." dedi. Yayman, Çanakkale'de, Kut'ta, Sakarya'da dalga dalga büyüyen zaferin bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'ni miras bıraktığını vurgulayarak, Anadolu'da yaşanan Kurtuluş Savaşı'nın bu zaferlerdeki mücadele üzerine taçlandığını söyledi. Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erhan Afyoncu ise Türkiye tarihinde önemli olayların layıkıyla konuşulmadığını ve hatırlanmadığını belirterek, tarihte önemli bir yeri olmasına rağmen hakkında konuşulmayan Kut'ül Amare Zaferi'nin Türkiye tarihinde ilk kez bu sene Cumhurbaşkanlığı himayelerince hakkıyla ele alındığını söyledi. 

 

ZAFERE GiDEN YOLDA

 

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu yarın Kut’ül Amare etkinliğine evsahipliği yapacak. “Osmanlı’nın Son Zaferi Kut’ül Ammare’nin 100. Yılı” adlı program 14.30’da zaferin fotoğraflarından oluşan sergi açılışı ile başlayacak. Akabinde şanlı zafere ait görüntülerin yer aldığı belgesel gösterilecek. Etkinlik kapsamında emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’ndaki Kut Muharebesi’nin başarı öyküsünü anlatacak. Halka açık ve ücretsiz gerçekleşecek etkinlikte, davetlilere “Osmanlı’nın Son Zaferi Kut’ül Ammare’nin 100. Yılı” isimli kitap dağıtılacak.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön