DUYURU

Ben bir genç arıyorum gençlikle köprübaşıBir gençlik, bir gençlik, bir gençlik... Zaman bendedir ve mekan bana emanettir’ şuurunda bir gençlik’

 

Bir başka dizesinde ise ‘Ben bir genç arıyorum, gençlikle köprübaşı’ diyordu ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek...

 

Türk edebiyatı ve düşünce dünyasının en etkin isimlerinden Üstat Necip Fazıl Kısakürek vefatının 33. yılında rahmet ve minnetle anılıyor. 25 Mayıs 1983 yılında aramızdan ayrılan Kısakürek’in, geleceğin mimarları olarak gördüğü imanlı gençliğe büyük önem verdiği biliniyor. Kısakürek, Allah demenin yasak olduğu günlerde gençlere milli ve manevi değerleri aşılamak için İstanbul’da ve Anadolu’nun dört bir yanında konferanslar verdi. Fikirleriyle her dem taze duran Üstat, aramızdan ayrılışının 33. yılında, onun izinden giden günümüz gençliği tarafından yad ediliyor.

 

GÜN BOYUNCA ETKİNLİK

 

İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi işbirliğiyle düzenlenen “Necip Fazıl’ın Gençleri, Gençlerin Necip Fazıl’ı” temalı etkinlik, yarın, Sultanahmet’teki Kızlarağası Mehmet Ağa Medresesi’nde 14.00’te başlıyor.  Gün boyu sürecek bu özel etkinlikte, Necip Fazıl Kısakürek’in “Büyük Doğu” düşüncesi etrafında süren mücadelesi, konferansları, kitapları ve şiirleri ele alınarak, kuşaklar üzerindeki etkisi tartışılacak.     

 

GENÇLİK BURADA

 

Yarınki etkinlikte İstanbul’daki üniversitelerden öğrenci temsilcileri ve gençlik başkanları da söyleşilere katılarak, Necip Fazıl’ın gençlere bakışını anlatacak. “Necip Fazıl Fotoğrafları ve Büyük Doğu Dergisi Kapakları Sergisi”nin de açılacağı programda ayrıca, Kısakürek’in hayatından kesitleri yansıtan belgesel gösterilecek ve şiir dinletisi yapılacak.  

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön