DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Şair ve Yazar Ali Akbaş, Şiir ve Nesir Dengesi başlıklı bir konuşma yapacak...Türk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde, Şair ve Yazar Ali Akbaş, Şiir ve Nesir Dengesi başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Ali Akbaş Kimdir?

1941 yılında Kahramanmaraş’ın güzel ilçesi Elbistan’ın Maraba (Çatova) köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu memleketinde, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde yaptı. Çeşitli liselerde ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nde öğretmen olarak çalıştı. Bir müddet Film Radyo ve Televizyon Eğitim Dairesi (FRTEM)’de program yazarlığı yaptıktan sonra Hacettepe Üniversitesine geçerek dil üzerine yüksek lisansını tamamladı. Bu üniversitede Türk Dili okutmanı olarak görev yaptığı sırada 1996 yılında emekliye ayrıldı.

Günümüze kadar Divan, Doğuş Edebiyat ve Kanat dergilerinin yayınlanmasında öncülük eden ve halen Kardeş Kalemler Dergisi’nin yazı İşleri Müdürlüğünü yapan Ali Akbaş’ın Masal Çağı ve Kuş Sofrası adlı iki şiir, Gökte Ay Portakaldır adlı bir masal kitabı yayımlanmıştır. Kuş Sofrası 1991 yılında “Yazarlar Birliği”nin şiir ödülünü almıştır. Bu kitap ayrıca Mariya Leontiç tarafından Makedonca’ya çevrilmiştir. Kazakistan’ın başkenti Almatı’da 1993’te gerçekleştirilen II. Türk Dünyası Şiir Şöleni’nde Mağcan Cumabayulı Ödülüne lâyık görülmüş ve 2004’te Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Çocuk Dergisi tarafından yılın şiir ödülünü almıştır. 2005’te İtalya’nın Venedik şehrinde düzenlenen 57. Şiir Bianeli’nde ve 2007 yılındaki 20. Moskova Kitap Fuarında Türkiye’yi temsil etmiştir. Şairin adı geçen dergi ve kitapların dışında şiirlerinin pek çoğu başta Türk Edebiyatı ve Türk Yurdu olmak üzere değişik dergilerde yayınlanmıştır.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön