DUYURU

Tarihî Evliya Kasımpaşa Camii kurtuluyorVakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Tunca ve Meriç Nehirleri'nin su debilerinin yükselmesi sonucu sular altında kalan tarihî Evliya Kasımpaşa Camii'nin sel altında kalmaktan kurtulacağını söyledi.

 

Ertem, Türkiye'de bir ilki deneyeceklerini belirterek, "Bulunduğu seviyeden hiç söküm yapmadan, hiç bozmadan tamamen bilimsel metotlarla yükseltilmesi, altının da dolguyla doldurulması projesi için şu an da çalışıyoruz" dedi. 1478 yılında yapımı tamamlanan ve Cumhuriyet döneminde Edirne'de yaşanan sel taşkınlarını önlemek için yapılan setlerin ardından Tunca Nehri ile set arasında kalan tarihî Evliya Kasımpaşa Camii'nin, çehresi değişecek. Caminin, Türkiye'de ilk kez denenecek olan bilimsel metotlarla, bulunduğu seviyesinden yükseltilerek, hiç bozulmadan altının da dolguyla doldurulup su baskınlarından kurtarılması planlanıyor. 

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön