DUYURU

Altın Çınar kök salıyorKayseri 4. Uluslararası Altın Çınar Film Festivali önceki akşam düzenlenen gala ve ödül töreni ile başladı. Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Hindistanlı sinema yapımcıları, jüri üyeleri ve oyuncuların yanısıra Kayserili sinemaseverlerin yoğun katılımıyla gerçekleşen açılış töreninde Yeşilçam’ın çınarlarından Eşref Kolçak’a ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ takdim edildi. Oyuncu Bahar Öztan, Can Kolukısa ve Itır Esen’e de Sinemanın Çınarları Ödülü takdim edildi.

 

AÇILIŞ, ANKARA YAZI İLE

 

Yönetmenliğini Kemal Uzun’un yaptığı AnkaraYazı-Veda Mektubu ise festivalin açılış filmi olarak gösterildi. Kemal Uzun’un yönettiği film, darbe dönemlerinde, gencecik insanların ‘bir sağdan, bir soldan’ mantığıyla idam edildiği yıllara götürüyor izleyenleri. Filmin odağında, gerçek bir hayat öyküsü olarak, ülkücü genç Mustafa Pehlivanoğlu’nun 12 Eylül 1980 darbesinin hemen ardından idam edilişi yer alıyor. İpek Tuzcuoğlu, Can Cindoruk, Burçin Abdullah başrolde. Açılış filmi olarak gösterilen Ankara Yazı’nın İngilizce altyazı ile verilmemesi bir eksiklik olarak görüldü. Zira yabancı konuklar için bu bir gereklilikti. Yine de Hindistanlı konuklar filmi baştan sona izledi.

 

 

 

BOLLYWOOD GÜNLERİ

 

Öte yandan giderek kök salan bir festival izlenimi veren Altın Çınar’ın bu yılki teması ise Bollywood Sineması. Uluslararası sinema sektöründe önemli bir yekun tutan Hint filmleri, Kayserili sinemaseverlerin ilgisine sunulmuş durumda. İkisi belgesel olmak üzere toplam 12 Hint filmi festivalde gösterilecek. Bunun yanısıra bugün Bollywood’lu sinema yapımcıları ve yönetmenlerle bir söyleşi programı var. Forum Sinema Salon 2’de gerçekleşecek söyleşi saat 17:00’de başlıyor.

 

Sadece film gösterimleri değil, workshoplarla da zenginleşen festivalde bugün ayrıca belgesel yapımcısı ve yönetmeni Semra Güzel Korver ile belgesel yapım atölyesi gerçekleşecek. 11:00-14:00 arası gerçekleşecek bu etkinliği 15:00-17:00 saatlerinde Kurtuluş Özgen ile belgesel yapım atölyesi programı takip edecek. Festival, 21 Mayıs’a kadar sürecek.

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön