DUYURU

Sanatçıların buluşma noktasıIrak’ın başkenti Bağdat’ta Dicle Nehri’nin üzerinde bulunan tarihî Osmanlı Kışlası, Iraklı gazeteci, yazar, sanatçı ve diğer entelektüellerin ülkedeki gelişmeleri değerlendirdikleri buluşma noktası konumunda.

 

Kışlanın müdavimlerinden Iraklı yazar Ahmed İbrahim, “Kışla, Iraklı yazar, edebiyatçı, gazeteci ve diğer entelektüellerin tek nefes alabildikleri yer. Bu insanlar ülkedeki çeşitli gelişmeleri burada tartışır ve değerlendirir” dedi. İbrahim, entelektüel genç neslin de mekana olan ilgisinin gün geçtikçe arttığını dile getirdi. Iraklı edebiyatçı Kerim el-Hazeli de “Iraklı entelektüeller, yaşanan terör ve şiddet olaylarına kültürel anlamda direniş göstererek buraya akın ediyor. Burada kendimizi psikolojik olarak rahat hissediyoruz” ifadelerini kullandı. Kadın gazeteci Emel Ammar da tarihi yapının mimarisini “büyüleyici” şeklinde tanımlayarak, “Osmanlı’nın adıyla anılan ve bakımsız bırakılmasına rağmen büyüleyici mimarisiyle hala ayakta duran kışla, bizim için bir kültür çarşısıdır” diye konuştu. Vali Mehmed Namık Paşa döneminde (1861-1863) inşa edilen kışlada bakırcılık, resim ve fotoğraf sanatına ait sergilerin yanı sıra zaman zaman şiir dinletileri düzenleniyor.  

 

Kaynak: AA

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön