DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Emekli Öğretim Üyesi - İlahiyatçı Emin Işık Hoca “Oruç ve Nefis Terbiyesi” hakkında konuşacak.Türk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde, Emin Işık Hoca “Oruç ve Nefis Terbiyesi” hakkında konuşacak.

 

Emin Işık Kimdir?

Emin Işık, 1936 yılında Hatay’ın merkez ilçesine bağlı Karmanca Köyü’nde dünyaya geldi. İlk dinî eğitimini aynı zamanda köyünün imamı olan muhterem babası Hoca Şemseddîn Efendi’den talim etti. İlkokulu Demirköprü Köyü ilkokulunda okudu. İlkokuldan sonra iki yıl Antakya Kur’ân Kursu’nda talim okudu ve orada hafızlık yaptı. Öğreniminin orta kısmını Adana’da, lise kısmını ise İstanbul’da okuduğu İmam Hatip Lisesi’nden1960 yılında tamamladı.

İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden 1964 yılında mezun oldu. Dört yıl kadar İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde meslek dersleri öğretmeni ve idareci olarak görev yaptıktan sonra açılan asistanlık imtihanını kazanarak İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (yeni adıyla Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi) Kur’ân İlimleri ve Tefsir Anabilim Dalı’nda Ebubekr İbnu’l Enbârî’nin “Kitâbu’l-Vakfi ve’l-İbtidâ” adlı eseri üzerinde yaptığı edisyon kritik çalışmasıyla doktor oldu.

Otuz dokuz sene dört ay süren resmî hizmetinden sonra ise 2001 yılında emekli oldu. Yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi kaleme aldı. Celâl Hoca Hayatı ve İlmî Şahsiyeti, Devleti Kuran İrade, Kur’ân’ın Getirdiği, Belh’in Güvercinleri eserleri arasındadır. Evli ve iki çocuk babası olan Işık, ilmî çalışmalarını evindeki özel kütüphanesinde sürdürüyor.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön