DUYURU

Müzayedede 101 bin liraya Hilye-i Şerif satıldıDedeman Hotel'de yapılan müzayedede, İstanbul ve Kahire'de çalışmalar yapmış, 20. yüzyılın ünlü hattatlarından Mehmed Aziz Rufai Efendi'nin Hilye-i Şerif'i, satışı yapılan en pahalı eser oldu. Tezhibi, dönemin klasik tarzıyla yapılan, hicri 1315 tarihli, sülüs-nesih hat ile yazılmış eser, 101 bin liradan yeni sahibine kavuştu.

 

Ressam Şevket Dağ'ın, imzalı ve özel koleksiyonda yer alan eseri ise satışı yapılan en pahalı ikinci eser oldu. "Rumeli Hisarı" isimli, 38x46 cm ölçülerinde 1934 tarihli duralit üzeri yağlı boya tablo, yaklaşık 63 bin lirayla yeni sahibinin oldu.

 

- Mübin Orhon'un tablosu 50 bin 500 lira

 

Ressam Mübin Orhon imzalı, 1961 tarihli, 50x73 cm ölçülerindeki, tuval üzeri yağlı boya eser ise 50 bin 500 liradan satılarak, satışı yapılan en pahalı eserler arasında yer aldı.

 

Özel koleksiyondan Rus 88 ve Faverge imalat damgalı gümüş yumurta ise müzayedenin el ilgi çeken eserlerinden oldu. Yüzeyi mine işçilikli, içinde rose quartz taşından oyma baykuş figürü bulunan, üst kısmı kilitli ve açılır sistemli eser, yaklaşık 42 bin liraya alıcı buldu.

 

Müzayedede ayrıca çeşitli dönemlere ait biblolar, mutfak malzemeleri, ev dekorasyon ürünleri gibi birçok parçanın satışı yapıldı.

 

AA

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön