DUYURU

Gezi kursaklarında kalmış, Selim İleri’yi yutacaklar, iyi mi!Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği... Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Kitap Günleri’nden çekildiğini açıkladı... Sebeb? Belediye’nin Selim İleri’yi Onur Yazarı olarak etkinliğe davet etmesiymiş. Nasıl yani; Sol bir dernek, sol gelenekten gelen bir yazara neden tahammül edemiyor?

 

Söz konusu dernek, etkinlikten çekilmese, çok faydalı (!) bir oturum düzenleyecekmiş...

 

‘Gezi Kuşağı üstünde Cemal Süreya şiirinin etkilerini’ konuşacaklarmış örneğin.

 

Hay aksi... Gezi hevesleri kursaklarında kalmış da Selim İleri üzerinden öfke saçıyorlar. Paralelin yayın organı eski Zaman’da yazdı diye, edebiyatın ustasını da Paralelci ilan edip, Ergenekon’un da, Gezi’nin de hıncını ondan çıkaracaklar neredeyse... Fetö’cü savcıların İlhan Selçuk’a ‘yapıp ettikleri’nden dem vuruyor dernekçiler. ‘Selim İleri o vakitler Zaman’da yazıyordu’ diyorlar. Peki ama aynı İlhan Selçuk’un gazetesi Cumhuriyet, bugün bizzat F tipi’nin sözcüsü konumunda değil mi? Eski Zaman’ın misyonunu kaldığı yerden devam ettirmiyorlar mı?

 

Politikanın, çetrefilli dünyasından uzakta bir kalem olan Selim İleri’nin Onur Konuğu olması, “Kitap Günleri’nin aydınlanmacı, laik, çağdaş ve ilerici geleneğiyle bağdaşmıyor”muş.

 

Öyle ya, Selim İleri Gezi’ye destek vermedi, ağzından köpükler saçıp ‘Oyum HDP’ye çığırtkanlığı yapmadı.

 

Şöyle diyor dernekçiler: Onur Konuğu payesi Selim İleri’yi aklama çabasıdır. Derneğimizin amaçları yönünden onur kırıcıdır; dahası değerlerimizi ısrarla savunmamız gereken şu günlerde umut kırıcıdır.’

 

Selim İleri, günümüzde İstanbul üzerine yazan, düşünen, kitaplar hazırlayan, anılar, hatıralar aktaran önemli bir yazın adamı. İstanbul’un geçmiş kültürü, yitip gitmekte olan semtleri onun kaleminde yeniden hayat buluyor; kayıtlara geçiyor. İleri’nin çocukluk, gençlik anılarında Kadıköy de önemli bir yer tutuyor. Onun kaleminden pek çok ‘Kadıköyü’ yazısı okumuşumdur. Dolayısıyla Kadıköy Belediyesi’nin kendisini Onur Konuğu olarak etkinliklerine davet etmesinden daha doğal bir şey olamaz. Doğal olmayan Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği’nin Selim İleri’ye garezi, sansürcü yaklaşımıdır. Üstelik, bugüne kadar pek çok Cemal Süreya yazısı kaleme almış bir Selim İleri’den bahsediyoruz.

 

50 yıldır edebiyatımızı sevmekten, savunmaktan başka bir şey yapmadım

 

Aradım Selim Bey’i. Biraz üzgün, biraz buruktu. ‘Çok istiyorlarsa çekilirdim’ dedi ve ekledi: ‘70 yaşına geliyorum. Bıktım usandım bu tartışmalardan. 50 yıldır edebiyatımızı savunmaktan ve sevmekten başka bir şey yapmadım. Anlaşılmaz düşmanlıklarla karşı karşıyayız. O gazetede en az 10 tane Cemal Süreya yazısı yazdım.’

 

Gelecek yıl, ilk yazısı yayınlanalı 50 yıl oluyor Selim İleri’nin... O gün bugündür de yazıyor. 2017’de onun yazı serüvenini konu alan nehir söyleşi kitabı çıkacak. Yazı hayatı boyunca kimlerden etkilendi, kimler onda iz bıraktı hepsini okuma fırsatı bulacağız.

 

Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği’ne sözüm şudur: İnandığınız bir değere sahip çıkmak için diğerini yıkmanız gerekmiyor. Yoksa demezler mi; Senin Gezi hevesin kursağında kalmış, hıncını Selim İleri’den çıkartıyorsun.

 

BEDİR ACAR

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön